Sosyal Medya Kullanımını Serbest Bırakın. Tamamen. Hemen.

“Kuralların canı cehenneme, onlara yer yok- biz burada bir şey başarmaya çalışıyoruz.”


Thomas A. Edison

Şirketlerin sosyal medyaya yaklaşımı kelimenin en hafif söylemiyle, tuhaf.

Kaba hesap Facebook’da 900 milyon insan var. Bunların 30 milyonu Türkiye’de yaşıyor. İstanbul Jakarta’dan sonra Dünya’nın en büyük ikinci Facebook şehri.

Yüz milyonlarla ifade edilen bu insanlar her an durumlarını güncelliyorlar, fotoğraflarını paylaşıyorlar, birbirilerinin doğum günlerini kutluyorlar, ortak tartışmalara katılıyorlar, hayatın her alanında fikir yürütüyorlar, kendilerini çeşitli şekillerde ve formatlarda ifade ediyorlar.

Ve bütün bunları çok yoğun şekilde yapıyorlar. 1 dakikada sosyal medyada nelerin olup bittiği ile ilgili rakamları yandaki kutucukta görebilirsiniz. İnanılmazlar değil mi? Ayrıca eminim ki kitabın basılıp dağılması sürecinde bu rakamlar eskidiler bile.

Bu devasa  rakamlara bakarak 5 yaşındaki kızımın bile yürütebileceği basit mantık şu: Şirketlerin peşinde olduğu, ilgilerini çekmek uğruna reklamlara servet harcadıkları, kocaman satış orduları kurup yakalamak için ava yolladıkları müşteriler işte tam da oradalar, sosyal medyadalar.

Sosyal medyada onlarla iletişim kurmanız, onlarla ilişki fırsatları yaratmanız, ürün ve hizmetlerinizi onlara tanıtmanız son derece kolay. Sosyal medyayı yasaklayarak çalışanlarınızı bu kadar iyi fırsatlardan uzak tutuyorsunuz aslında. Tuhaf değil mi sizce de?

Üstelik müşterileriniz sosyal medyada kendileri hakkında rüyalarınıza girecek kadar çok bilgiyi bedavaya paylaşıyorlar. Müşterileriniz neredeler, ne yapıyorlar, ne yapmak istiyorlar, neyi beğeniyorlar, nereye gidiyorlar, kiminle birlikteler. Hiç bir kurumsal CRM sisteminin takip edemeyeceği kadar detaylı, tam zamanlı, doğru ve işe yarar bilgiden bahsediyorum.

Bu bilgilerin ürün tasarımından, pazarlamaya, satış süreçlerinin geliştirilmesinden, müşteri ilişkilerinin derinleştirilmesine kadar ne çok alanda işinize yarayabileceğini anlamak için iş gurusu olmaya gerek yok sanırım.

Ve buna rağmen sosyal medya kullanımı çalışanlarınıza yasaklanmış durumda. Şimdi buna tuhaf demeyeceğiz de ne diyeceğiz?

Sosyal medya sadece müşterilerin özel hayatları hakkında bilgi toplamak ve onlarla iletişim kurmak için değil, çalışanlarınızın kendilerini geliştirmeleri, daha iyi yöneticiler, daha iyi satıcılar, daha iyi satın almacılar, daha iyi araştırmacılar, daha iyi mühendisler, daha iyi sekreterler olmaları için de kullanılabilir.

Kendi hesabıma şunu rahatlıkla söyleyebilirim mesela. Takip ettiğim bazı twitter kullanıcılarının paylaşımları önümde inanılmaz yeni ufuklar açtı, yepyeni bilgi alanlarına girmemi sağladı. YouTube’da rastladığım pek çok video eğitim verme şeklimi daha iyi hale getirmeme yardımcı oldu. Ve itiraf ediyorum sunumlarımı hazırlarken Slideshare’den alabildiğine yararlanıyorum.Bu bedava gelişim, öğrenme, farkına varma fırsatlarının çalışanlarınızın işine yaramayacağını düşünebilir misiniz?

Bir an önce tuhaf sosyal medya yasaklarını kaldırmakta yarar var.

Bir sonraki yazımda sosyal medya yasaklarının çalışanlarınızın adanmışlığı üzerindeki etkilerinden bahsedeceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s