2030’da 2 Milyar İş Ortadan Kalkacak

Futurist dergisinde yayınlanan “2012’nin En Etkileyici Öngörüleri”nden birisi Gelecek ile İletişim (Communicating with the Future) kitabının yazarı, futurist Thomas Frey’den geliyor:  “2030 yılına gelindiğinde 2 milyar iş ortadan kalkacak.” 

Thomas Ferry şöyle açıklıyor bu sert öngörüsünü:

“Bugün bir işe başvururken işvereninizin aklından şunların geçtiğinden emin olabilirsiniz; “Bu kişi bir robottan, bilgisayardan ya da Hindistan’daki bir işçiden fazla değer katabilecek mi?”

Hepimiz biliyoruz ki işler yok oluyor. Aslında gazetelerin başlıkları küçülmeye giden şirketler ve bunun toplum üzerindeki bedeli ile ilgili haberlerle dolu. Ancak benim 2012 yılının Şubat ayında İstanbul’da gerçekleşen TEDxRESET’deki konuşmama kadar kimse bu sorunun kazandığı önemin boyutunun ortaya çıkarmaya çalışmadı.

2 milyar işin kaybolacağı öngörüsü kötümser bir öngörü olması amacıyla yapılmadı. Tam tersine, dünyanın işlerin ne kadar hızlı değiştiğini bilmeleri ve akademik camianın bu mücadelenin oldukça fazla bir bölümünün kendi kapılarının önünde gerçekleşeceğini görmeleri amacıyla yapılmış bir uyandırma çağrısıydı.”

Ne dersiniz, Thomas Ferry’nin öngörüsü gerçekleşecek mi? Ve daha da önemlisi siz böylesine büyük bir değişime hazır mısınız?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s