Kötü Musluk Tasarımı, Kötü Müşteri Deneyimi

Müşteri deneyimi yönetimi deyince insanların aklına daha ziyade şirket personelinin müşterilere karşı tutum ve davranışları geliyor.

Oysa ürünlerin ve mekanların fiziksel tasarımları da müşteri deneyimini kökten etkileyebiliyor.

Hatta fiziksel unsurların müşteri deneyimi üzerindeki etkisinin pek çok durumda personelin tutum ve davranışlarından daha önemli yer tuttuğunu söylemek bile mümkün.

Kötü Tasarım

İşte size çarpıcı bir örnek…

Geçenlerde rastladığım yandaki resimdeki tuhaf musluk sanırım insanlara kendilerini biraz aptal hissettirmek için tasarlanmış.

Muslukta suyun aktığı ağzı yukarı doğru kaldırmak gibi tuhaf bir mekanizma var. Ben uzun süre keşfedemedim ne yapmam gerektiğini, şaşkın şaşkın elimi musluğun altına sokup sensöre denk getirmeye çalıştım.

Bir yandan pek hijyenik de gelmedi tasarım bana. Musluğun ağız kısmı lavabonun tam üzerine geliyor ve burası pek de dokunmaktan hoşlanılacak bir yer değil.

Öte yandan meğer musluk bilmecesini çözemeyen tek saf ben değilmişim. Duvardaki yazı musluğu nasıl kullanmanız gerektiğini anlatıyor. Daha evvel milyonlarca kez musluk kullanmış bir insan olarak yazılı açıklamalara hiç gerek duymamıştım oysa.

Kötü Müşteri Deneyimi

Bir musluğun açılıp kapanması için insanlara yazılı açıklama yapmak zorunda kalmışsanız, elinizde berbat bir ürün tasarımı var demektir.

İnsanları ürünü anlamakla suçlayacağınıza, tasarımdaki hatayı araştırmakta fayda var. Zaten ben bütün tasarımcıların ve mimarların sıkı bir müşteri deneyimi eğitimi alması gerektiğine inanıyorum öteden beri.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s