Apple Samsung’u Döver

Apple-vs-Android4-550x343Ben bir Apple fanatiği olduğumdan mıdır nedir, neredeyse her eğitimimde karşıma bazı Samsung fanatikleri çıkıp kendi telefonlarının ne kadar harika ve üstün, Apple’in ise sadece bir pazarlama başarısı olduğunu anlatıyorlar.

Samsung’un son dönemlerde çıkardığı pek çok ürünün oldukça pırıltılı ve eğlenceli zamazingolarla donatılmış olduğunu kabul etmem lazım. Hatta Apple’in üretim yapmadığı bazı kategorilerde Samsung ürünlerini satın aldığımı da itiraf edeyim. Ayrıca eşim de bir Samsung tüketicisi olduğundan Samsung’un pek çok ürününü tecrübe etme şansını buldum.  Dilerseniz önce bu tecrübelerimi sizinle paylaşayım.

Apple Ürünleri ile Deneyimlerim:

 • Şu ana kadar hiç bir Apple ürününde (Mac Book Air, I-Mac, Apple TV, Ipad, Mini-Ipad, Iphone) hiç bir teknik problem meydana gelmedi, hiç bozulmadılar, hiç servise gitmediler. Bu ürünlerin hiç birinde, hiç ama hiç bir arıza olmadı.
 • Apple ürünlerimden hiç birinde kullanım esnasında hiç bir zaman çökme olmadı, hiç donmadılar, hiç kapat-aç yapmak zorunda kalmadım. Sadece bazen Air üzerinde çalışan powerpoint bazen donuyor. Sanırım bu konudaki suçu eski dostumuz Microsoft’a yükleyebiliriz.
 • Bu ürünlerden hiç birinin hiç bir mekanik aksamında kırılma, çatlama gibi bir sorun da yaşamadım. Sadece ilk seri Ipad’imi kızıma hediye ettikten sonra ses düğmesi hassasiyetini biraz kaybetti, kaç kere yere düştükten sonra oldu hatırlamıyorum.
 • Bu ürünlerin hiç birinde cihazı satın aldıktan sonra bir teknik destek ihtiyacı duymadım, hepsini kutularından çıkardığım anda hemen kurup işletebildim.

Şimdi Gelelim Samsung Tecrübelerime:

 • Geçenlerde büyük bir heyecanla satın aldığım SmartCamera’nın SD kart yuvasının kapağı daha ikinci haftasında bozuldu, artık açamıyoruz ancak kablo ile resim aktarabiliyoruz. Ayrıca kızım kamerayı yere düşürdüğünde kenarından küçük bir parça resmen koptu. Anlaşılan gereksiz bir parçaymış ki hala çalışıyor kamera.
 • SmartCamera’ya gmail’imi kurmam epey mücadele ile oldu. Nedense bana IMap adresi gibi tuhaf sorular sordu. Gmail ile androidin daha sıcak bir ilişkileri olmasını beklerdim.
 • SmartCamera’nın çok ilginç bir sorunu var bu arada. Cihaz inanılmaz geç açılıyor. Acilen bir foto çekmem gerekiyorsa, onu beklemek yerine cep telefonumu kullandığım çok deneyimim oldu.
 • 3 ay önce satın aldığım Samsung Musicbox’un Apple telefon girişi bozulmuş durumda. Daha da garibi ilk günden beri Samsung Note2 ve Note3’leri cihaz üzerindeki slota yerleştirmeyi başaramadık, aralarında uyumsuzluk var.
 • Işıl’a satın aldığımız ultrabook’u kurmamız tam bir hafta sürdü. Bu süreç boyunca sorunun ne olduğunu bile anlayamadık, daha sonra ise nasıl olduğunu anlamadığım şekilde çalıştırmayı başardık.
 • 2 yıl önce satın aldığımız DVD player ilk günden itibaren sorun çıkardı. Kimi zaman DVD’yi okuyamadı, kimi zaman TV ile iletişim kuramadı, kimi zaman uzaktan kumandası cihazı yönetemedi. En son geçen hafta player tamamen öldü, onun yerine Migros’tan 75 liralık bir Sony aldık ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya başladık.
 • Işıl’a aldığımız ile Samsung Note 2 cihazın mailini yaklaşık 5 gün sonunda kurabildik. Üstelik bizim mail altyapımız gmaildir.
 • Işıl’a aldığımız Samsung Note 2’inin daha birinci yılını doldurmadan ekranı basit bir düşme ile tuzla buz oldu, ekranı tamamen değiştirmek zorunda kaldık.
 • Samsung Note 2’yi ekran değişikliğinden sonra birisine sattık. Fakat bu kez de simkart yuvasındaki kablolarda bir sorun yaşandı, cihaz hala serviste.
 • Samsung’un bana sorun çıkarmayan tek cihazı lazer yazcısı oldu. En azından şimdilik diyelim.

Yukarıda anlattıklarımın hepsi kendimin birebir yaşadığı tecrübeler. Bunlardan yola çıkarak Samsung’un ciddi bir “kalite” sorunu yaşadığını iddia etmem sanırım çok da haksız olmaz. Samsung’un ürünlerine sürekli olarak yenilikler ekleme telaşını bu kalite problemlerinin birinci sebebi olarak görüyorum. Üstelik bu yenilikçiliği televizyonlardan, fotoğraf makinalarına, yazıcılardan, müzik çalarlara kadar inanılmaz geniş bir kategoride gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Hiç bir firmanın bu kadar çok üründe mükemmelleşebileceğine inanmıyorum.

Buna karşın Apple (5C saçmalığını bir kenara koyarsak) az sayıdaki ürün kategorisinde hem cihaz kalitesini, hem de kullanım deneyimini mükemmeleştirmeye odaklanmış durumda. Tek bir cep telefonu modeli (5C’yi görmezden geliyorum), iki tablet, 3-4 çeşit sabit ve taşınabilir bilgisayar, ipod ve apple tv… Apple bu az sayıdaki ürün çeşitliliği sayesinde en üst yönetim seviyesinde bile her bir cihazla tek tek ilgilenme şansına sahip olabiliyor. Elbette Steve Jobs öldüğünden beri Apple önemli hatalar yaptı ama yine de mükemmel müşteri deneyiminde ve kalitede Samsung’un fersah fersah ötesindeler.

Evet ben inovasyon aşkıyla yanıp tutuşan birisiyim. Ama sırf daha fazla zamazingosu var diye bir ürünün en temel sorumluluğu olan “kalite”den taviz vermesini de kabul edemiyorum.

Uzun lafın kısası Viva Apple.