Video: Paspas Çalışanlar!

the-employment-1Eğitim verdiğim bazı şirketlerde işverenlerin çalışana bakışında ciddi bir sorun olduğunu gözlemliyorum; onlara adeta bir paspasmış gibi davranıyorlar.

Evet, paspas aslında çok fonksiyonel bir üründür ve evlerimizi sokağın pisliğinden korumamazı sağlar. Bu anlamda paspasın gerçekten de önemli bir fonksiyonu vardır.

Ama çalışanlarımıza tıpkı bir paspas gibi, yani sadece belirli bir “fonksiyonu” yerine getiren bir “araç” gibi bakarsak sorun başlar.

İnsanlarımıza satış, üretim, dağıtım gibi “fonksiyonları” yerine getiren “araçlar” gibi davranırsak, onlardan yaratıcı fikirler, girişim projeleri, emsalsiz müşteri deneyimleri beklemek imkansızdır.

Ne de olsa araçlar fikir üretemezler. Ve araçlar girişimci olamazlar. Sadece belirli talimatlarınızı en iyi şeklinde yerine getirmesini beklediğiniz, fikirlerini, hayallerini, düşüncelerini anlamaya çalışmadığını çalışanların bir paspastan farkı yoktur özünde.

Arjantinli Görsel Tasarımcı Santiago Grasso tarafından yönetilen ve 100’den fazla ödül almış, The Employment (İstihdam) adlı  aşağıdaki eleştirel videoyu izleyince, sanatçının kurumların çalışanlarına bakış açısını ne kadar iyi yakaladığına inanamadım.

Buyrun, izleyin. Bakalım sizi de benim kadar rahatsız edecek mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s