Dropbox’un Uyduruk Başlangıcı

GİRİŞİMCİLER OKULU

dropboxGirişimcilerin içine düştükleri en büyük hatalardan birisi önce ürünlerini geliştirip sonra müşteri aramaya çıkmalarıdır. Oysa yapılan araştırmalar çoğu girişimcinin ürünleri geliştirememekten değil, müşteri bulamamaktan dolayı battıklarını gösteriyor.

Yapılması gereken öncelikle kafamızda kurguladığımız ürünün talep görüp görmeyeceğinin belirlenmesidir. Akıllı hiç bir girişimci müşterilerin ilgi göstermeyeceği bir iş fikrine zaman ve para harcama riskini göze almamalıdır. Sanılanın tersine girişimcilik risk alma sanatı değildir; girişimcilik risk yönetme sanatıdır.

Yenilikçi iş fikirlerine sahip girişimcilere her zaman aynı şeyi tavsiye ediyoruz: Fikrinizi hayata geçirmek için paranızı ve zamanınızı harcamaya başlamadan önce fikirinizi test edin! Fikrinizin sadece bir hipotez olduğunu ve her hipotez gibi kanıtlanmaya muhtaç olduğunu kabul ederseniz çok doğru bir sürece girersiniz.

İş fikri hipotezlerinin kanıtlanmasında hiç kuşkusuz en iyi yöntemlerden birisi ürününüzün en kritik, müşteri açısından en değerli özelliklerini geliştirerek müşterilerinizin beğenisine sunmaktır.

Girişimcilik terminolojisinde bu tür ürünlere Minimum Viable Product, yani Türkçesi ile Minimum Kullanılabilir Ürün (MKÜ) adı veriliyor. MKÜ’ler çok düşük…

View original post 202 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s