Girişimcilik Denenmez. Ya Girişimci Olunur, Ya da Olunmaz!

GİRİŞİMCİLER OKULU

Çevremde sık sık şöyle sözler duyuyorum: “Kurumsal hayat da çok sıktı artık, girişimciliği bir denemek istiyorum, aklımda da bir fikir var!”

Bir girişimcinin başarısız olacağına dair en net işaretin kendi işini kurmayı “denemesi” olduğunu rahatlıkla iddia edebilirim.

Dünyada yapılacak en zor işlerden birisi kendi işini kurmaktır. Nokta.

Bu kadar zor bir sürece sadece “denemek” güdüsüyle çıkarsanız, her gün üzerinize saldıracak bin türlü zorluğa göğüs gerecek enerjiyi kendinizde bulmanız mümkün değildir.

Hele hele girişiminiz için iyi insanları motive etmeniz söz konusu bile olamaz. İnsanlar kararsızlığın kokusunu hemen alırlar ve kimse kararsız bir liderin peşinde yeni bir iş kurma macerasına atılmak istemez.

Kendi işinizi kuracaksanız bunu “yapmaya” tam anlamıyla kararlı olmalısınız. Gemileri yakmadan girişimcilik savaşını kazanan kimseye rastlamadım henüz. Gemileri yakmak ve kendinize dönecek güvenli bir liman bırakmamak, girişimcilik yolculuğunda size çok gerekli olan arzu ateşini canlı tutacaktır.

Sonunda başarısız olma ihtimali var mı? Elbette var. Ama sadece “denemek” için girişimciliğe atıldıysanız başarısız olma ihtimaliniz zaten…

View original post 33 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s