Ben Sporcunun Dijitaleşmişini Severim

680x-1

Ülkemizin hızlı ve sert gündemi Rio Olimpiyatları’nı gölgede bıraktı ne yazık ki. Oysa olimpiyatlar insanoğlunun neler başarabileceğinden ilham almak ve bu başarıları nasıl elde ettiklerini öğrenmek açısından inanılmaz zenginlikte bir kaynak sunuyor.

Toplam 8 madalya ile -ki bunların da bir kısmı devşirme sporcular sayesinde alındı- sıralamada ancak 41. olan ülkemiz insanlarının sadece spor değil, her alanda büyük başarılara ihtiyacı olduğu da açık. Olimpiyat atletlerinden öğrenecek çok fazla şeyimiz olabilir.

Sporda başarının sırlarını işin uzmanlarına bırakayım. Ama dijitalleşmenin sporcu başarısına destek konusunda ne kadar ilerlediğine dikkatinizi çekmek isterim. Rio Olimpiyatları’na hazırlanan sporcuların dijitalleşmeden nasıl yararlandıklarına dair okuduğum son derece ilginç makalelerden bazı örnekler sunmak istiyorum size.

Örneğin eskrimde konsantrasyon çok önemi. Doğru zamanda yapılan bir hamle maçın karakterini değiştirebiliyor. Çözüm sporcunun en yüksek konsantrasyona sahip olduğu andaki beyin dalgalarını belirleyen, sonra da aynı beyin dalgalarını tetikleyen bilgisayar oyunları ile yapılan antrenmanlarla sporcunun konsantrasyon yeteneğini geliştiren aplikasyonlar.

Bir diğer örnek, bisiklet yarışları. Sporcunun parkuru iyi tanıması çok önemli bir başarı faktörü. Bu amaçla sporcuların yarışacakları parkurları onlarca kamera ile kaydeden, daha sonra da kayıtları artırılmış gerçeklik (VR) görüntülerine aktaran çözümler yaygınlaşıyor. Böylece sporcular yarışacakları pisti zihinlerinde defalarca canlandırarak stratejilerini ve reflekslerini geliştirebiliyorlar.

Son bir örnek de yüzmeden. Yüzücüler performanslarını son yıllarda o kadar arttırdılar ki artık yarış sırasında ayak parmaklarını nasıl tuttukları bile sonuçları etkileyebiliyor. Bunun çözümü de sporcuların tüm hareketlerini kaydeden ve bunları 2 boyutlu görüntülere aktaran hassas kamera kayıt sistemlerinde yatıyor.

Bu sistemler ayrıca çok yetenekli sporcuların nasıl hareket ettiklerinin diğer takım arkadaşlarına örnek olarak gösterilmesinde de önemli. ABD’li yüzücülerin olimpiyatlarda tüm madalyaları silip süpürmesine şaşmamak gerekir.

Ben çocukken sıkı bir olimpiyat izleyicisiydim. O zamanlar ABD ile Rus sporcular arasında geçerdi madalya yarışı ve alınan toplam madalya sayılarında iki ülke birbirine çok yakındı, kimi zaman ABD kimi zaman ise Rusya birinci olurdu madalya sayısında. Rio’da ise ABD’nin 121 madalyasına karşın Rusya’nın sadece 56 madalyası var.

Bu değişimi sadece dijitalleşmeye bağlayamayız elbette, Rusya’daki rejim değişikliğinin etkileri de çok büyük. Ama bünyesinden Silikon Vadisini çıkartan ABD’nin dijitalleşmeyi spora uygulama hızı bugünkü gibi devam ederse geleceği öngörmek çok da zor olmasa gerek. Keşke Türkiye’miz de bu yarışa bir yerlerden katılabilse.”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s