Şahane İnovasyon: Kısa Hikaye Otomatı


İstanbul gibi bir trafik cehenneminde insanların yolculukları esnasında daha keyifli, yararlı ve verimli vakit geçirmelerini sağlayacak inovasyonlar lazım. Fransız yolcuların kullanımına açılan “Kısa Hikayeler Otomatı” tam da böyle bir fikir olabilir.

Fikrin sahibi Short Edition isimli bir site. Short Edition yazarlarla okurları internet üzerinden buluşturan bir ortam. 5.000 yazarın 170.000 abone okuyucu ile buluştuğu ve 50.000’e yakın kısa hikayeden oluşan dev bir arşive sahip olan Short Edition, bu dev kütüphaneyi otomatlar sayesinde toplu taşımadan yararlanan Paris’lilerin kullanımına sunuyor.

Otomat size sadece kaç dakikalık bir okuma parçası istediğinizi soruyor. 1, 3 ya da 5 dakikada okunabilecek metinler seçiyorsunuz. Sonra otomat tıpkı kasa fişlerine benzer ince kağıtlar üzerinde yazıyı size veriyor. Böylece eski usul, kağıttan okuma duygusunu da hissedebiliyorsunuz.

Nasıl bir yazı ile karşılaşacağınız ise tamamen şansa kalmış. Bir çocuk hikayesi, uzun bir romandan bir kesim ve hatta güncel ve ilginç bir haber bile olabilir size verilen metin. Sanırım buradaki amaç da sürpriz faktöründen yararlanarak sıkıcı gününüze biraz renk katmak.

Okuduğunuz metni metroda bırakırsanız başkalarına da okuma şansını verebiliyorsunuz. İnsanların edebiyat ve sanatla buluşmalarını sağlamak ve hoşça vakit geçirmelerini sağlamak için ne harika bir fikir, öyle değil mi?

Sizce Türkiye’de tutar mıydı?

Görüşlerinizi bekliyorum.