Üniversitede Girişimciliği Değil “Doğru Dürüst” Şeyleri Öğrenin

 

Koç Üniversitesi MBA programında girişimcilik dersleri veriyorum son 5 yıldır.

İş hayatımın en zevkli deneyimi gencecik insanlarla girişim fikirleri üzerine çalışmak, bazı fikirlerin gerçek birer işe dönüştüğünü, bazılarının ise başarısız olduğunu fakat öğrencilerim için büyük öğrenme fırsatları yarattıklarına şahit olmak.

Gelgelelim bu dersi vermekten ne kadar zevk alsam da, öğrencilerime “ya ne işiniz var girişimcilik dersinde, gidip doğru dürüst bir şeyler öğrensenize!” demekten de alıkoyamıyorum kendimi. Çünkü bana kalırsa üniversite girişimcilik öğrenmek için değil, “doğru dürüst” bir şeyler öğrenmek için muazzam imkanlar sunan bir yer.

Hele hele Koç Üniversitesi gibi kurumlar öğrenciler için inanılmaz “doğru dürüst” şeyler öğrenme imkanları tanıyorlar. Fizik, matematik, kimya, felsefe, psikoloji, tıp, hukuk, yazılım, istatistik, büyük veri, imarlık, tasarım, sosyoloji ve tabii ki mühendisliğin her türlüsü…

Bu “doğru dürüst” alanlarda kendinizi geliştirmek varken, neden girişimcilik öğrenmeye çalışıyorsunuz ki? Hele hele gerçekten “girişimci” olmak istiyorsanız…

Kulağa biraz çelişkili geliyor söylediklerim, farkındayım. Ama bugün dünyayı değiştiren Google ya da Facebook gibi şirketleri kuran girişimcilere baktığımızda üniversitede girişimcilik dersleri almadıklarını, hatta girişimci olmayı akıllarından bile geçirmediklerini, tam tersine üniversitede öğretilen “doğru dürüst” şeylere odaklandıklarını görüyoruz.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg üniversite yıllarında hem psikoloji hem programlama öğrendi. Facebook bu iki farklı alandaki bilgilerinin birleşmesinden doğan bir “psikolojik yazılım” değil mi zaten, kullanıcılarına beğenilmekten, eş bulmaya kadar pek çok psikolojik sorunlarında yardımcı olan?

Google’nin temeli ise Stanford Üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde okuyan Larry Page ve Sergey Brin isimli iki öğrencinin tez çalışması olan “BackRub” arama motorunu geliştirmeleri sonucunda olarak ortaya çıkmış. Aslında bir iş kurmak istemiyor ikili, bitirme tezleri için çalışıyorlar. Ama ortaya çıkan ürün o kadar harika ki, tabiri caizse “zorla” girişimci oluyorlar yatırımcıların teşviki ile.

Evet, girişimcilik derslerinde çok yararlı metodolojiler ve yöntemler öğretebiliyoruz ben ve diğer hocalar. Ama bu metodoloji ve yöntemler ancak siz harika bir fikir bulduktan sonra işe yarıyorlar. Harika fikirlerin ortaya çıkması ise ancak girişimcinin “doğru dürüst” alanlarda üstün bilgiye ve öğrenme hevesine sahip olması ile mümkün.

Hadi şimdi bırakın elinizdeki “girişimcilikte başarının 101 sırrı” türünden safsata kitapları “doğru dürüst” neler öğrenebileceğiniz konusunda üniversitenizin kaynaklarını araştırmaya başlayın.

Bir ya da daha fazla alanda derinlemesine bilgi sahibi olmanız harika girişim fikirleri bulmanın tek yolu. Girişimciliği öğrenmesi ise nispeten kolay, benden söylemesi.