Beyaz Yakalının Yaratıcılıkla İmtihanı 

creative-thinking

Bir gün ofiste yine maillerin içine gömülmüşsünüz, yapmanız gereken koca bir iş listesi var.

O sırada yeni bir mail geliyor. Bilmem ne workshop daveti. Falanca gün, filanca saatte müşterilerimizi nasıl daha memnun ederiz konusuyla ilgili  yaratıcı fikirler bulmak icin toplanıyoruz. Bir de dip not: “Toplantı öncesi yaratıcı fikirlerinizi düşünerek hazırlıklı gelin lütfen!” 

Hiç yabancı gelmedi di mi?

Her beyaz yakalı ömrü hayatında bir çok kez böyle bir mail almış ve bu “yaratıcı fikir üretme” çalışmalarına katılmıştır. Deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki, böyle bir çalışmada yaratıcı fikir bulunmaz. Çıkan fikirler de hayata geçirilmez!

Neden mi?

1- Yaratıcılık becerisi sag beyni harekete geçirerek kazanılır. Yani fikir bulmak icin önce beyni hazırlamak lazım. Bunun icin ısınma turları, sanat, duyguların harekete geçirilmesi gibi bir çok yöntem var. Gelen mail üzerine kendi kendine düşünerek yaratıcı fikir çıkmaz.

2- Oyunu değiştirecek fikirler icin önce ilham gerekir. İlham icin de vizyonunuzun heyecan vermesi lazım. Neden yepyeni fikirlere ihtiyaç var, nereye varmak istiyoruz konusunda kişilerde ilham yaratmadan oyunu değiştirmek güç.

3- Hiç kimse bir mail üzerine oturup yeni fikir düşünmez. Beyaz yakalının yaratıcılıkla imtihanı o yuvarlak toplantı masasına kalır.

Sıkıcı bir odada “hadi yaratın” diyerek imkansızı istemeyin. Öncesinde kişileri yeni fikirler içn nasıl motive edersiniz onun yollarını araştırın. Ödüllendirme, takım oyunu vb çalışmalarla kişileri destekleyin.

Bunları yapmadan, beyaz yakalıdan dünyanızı değiştirecek fikirler çıkmasını beklemeniz bir hayal. Benden söylemesi!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s