Sağlık Sistemini Yıkacak Girişimciler Yok mu?

Bu aralar ailedeki bazı sağlık sorunları yüzünden yolumuz bolca hastenelere ve doktorlara düşüyor ne yazık ki. Ve gerek hastanelerle, gerekse doktorlarla olan her temasımızda sağlık sisteminin ne kadar ilkel ve çağdışı bir iş modeline sahip olduğunu üzülerek gözlemliyorum.

Klasik sağlık sistemi kabaca şöyle çalışıyor:

Önce hastalanıyor, bir teşhis konması için doktora başvuruyorsunuz. Eğer kanser gibi karmaşık bir hastalığınız varsa tek doktorun teşhisine asla güvenemediğinizden bir kaç hastane geziyorsunuz. Genellikle her doktor farklı teşhis koyuyor ve farklı tedaviler öneriyor. Eğer farklı disiplinlerden doktorlara ihtiyacınız varsa işler daha da karmaşıklaşıyor, birbirinin tam zıttı görüşler dinliyor, aralarında işbirliği yaratmak için şahsen çabalıyorsunuz.

Daha sonra içgüdülerinize, internet araştırmalarınıza ya da tanıdık tavsiyelerine uyarak tedavilerden birisini seçiyorsunuz. Nihayetinde tedaviyi görüp “inşallah” iyileşiyorsunuz. Ya da iyileşemiyor, aynı çemberi bir kez daha dönmek zorunda kalıyorsunuz.

Bu karmaşık sürecin büyük bölümünde işiniz şansa kalmış durumda ve büyük belirsizlikler içindesiniz. Bırakın sağlığınıza kavuşup kavuşamayacağınız konusunda endişenmeyi, doktorlar, hastaneler ve laboratuvarlar arasındaki koşuşturmacılı sürecin yönetimi bile başlıbaşına bir dert. Sürecin sonunda ne kadar büyük bir fatura ile karşılacağınız da tamamen belirsiz ve ne yazık ki sonuçlar çok olumsuz süprizlere gebe. Sağlık sigortanızın ne kadar ödeme yapacağı da tamamen şansınıza kalmış bu arada.

Sizce de girişimcilerin yukarıda kısaca tarif etmeye çalıştığım berbat sağlık sistemini yıkmak için yeni fikirler üretmeleri gerekmiyor mu?

San Fransisco’da hizmet vermeye başlayan Forward (https://goforward.com) adlı klinik, doktorları ve ilaç firmalarını zengin eden ama hastalar açısından son derece olumsuz unsurlara sahip geleneksel sağlık sistemini yıkmaya aday. Aylık 149 dolara abone olabildiğiniz Forward önceleyici tıp ve kişiselmiş çözümlere üzerine odaklanan yeni bir sağlık sisteminin arayışında.

Forward aboneleri sınırsız genetik inceleme, sınırsız kan testi, birebir kilo yönetimi danışmanlığı ve sınırsız rutin doktor ziyareti gibi imkanına kavuşuyorlar.

Eski bir Google yöneticisi olan Adrian Aoun tarafından kurulan Forward hakkınızda bütünsel ve yapay zeka tarafından işlenen bir veri tabanı da oluşturarak olası sağlık risklerinizi ortaya koyuyor ve tamamen size özel, kişiselleşmiş tedavi ve önleyici tıp yöntemleri geliştiriyor. Çok sayıda doktor 7/24 abonelerine destek olan Forward, çeşitli ev ve vücut sensorları ile sağlık durumunuzu uzaktan takip de ediyor.

Forward gibi oyun değiştirici çok fazla sağlık girişimine ihtiyaç duyuluyor.

Sizin bildikleriniz var mı?