Ev Güvenlik Sistemlerinin Pabucu Dama Atılıyor, Çok Şükür

Sizde durum nedir bilmiyorum. Ama İstanbul gibi riskli büyük şehirlerde yaşayan insanların evlerini güvenli hale getirmek için epeyce para harcadıkları bir gerçek.

Bizim evimizde de aylık abone ücretini hiç aksatmadan ödediğimiz bir alarm/güvenlik sistemi var. Sorun şu ki, bu sistemden hiç ama hiç memnun değiliz.

İşte size sistemle ilgili bir kaç sorun:Evin kalabalık olduğu günlerde sistemi kurmak zor, çünkü geceyarısı hava almak için camını açıveren misafirlerimiz olabiliyor ve alarmın bas bas bağırmasından ödümüz kopuyor, misafirler de mahçup oluyorlar.

  • Evin temizlik işlerine bakan yardımcımız alarmı kurmayı ve kapatmayı bir türlü öğrenemediğinden biz evde yokken alarmı devre dışı bırakıyoruz.
  • Alarmı kurduktan sonra mesela yatak odasında hava almak istersek alarm kumanda panelinin bulunduğu alt kata inmek gerekiyor.
  • Sık sık evden çıktıktan sonra “alarmı kurmuş muyduk?” kuşkuya düşüp eve geri dönüyor alarmı kurmaya çalışıyoruz.
  • Şifre unutmak ise belki bana özgü bir sorun ama sık sık unutuyor, alarmı bağırtıp eşime ve komşulara mahçup oluyorum.

Tahminimce evinde alarm ve güvenlik sistemi olan okuyucularım da yukarıdaki sorunlardan muzdariptir.

Bir Google iştiraki olan Nest ev güvenlik sistemlerine yepyeni bir bakış açısı getiriyor. Nesnelerin interneti, yapay zeka ve bulut işlemin harika bir kombinasyonu olan Nest sayesinde yukarıdaki problemler kolayca çözülüyor.

Aşağıdaki videodan izleyebileceğiniz Nest, ortalıkta bir sürü saçmasapan IOT projesi konuşulurken ilaç gibi geldi bana. Siz ne dersiniz?