Amazon DeepLens ile Yapay Zekayı Kameralara Taşıyor

Amazon’un DeepLens adını verdiği yapay zeka ile donatılmış kablosuz kamerası devrimsel inovasyonların önünü açmaya aday. Kendi kendine öğrenme yeteneğine sahip DeepLens gördüğü her ayrıntıyı anlamlandırıyor ve veriye dönüştürüyor. Mesela insanları tanıyabilen DeepLens her türlü hayvanı ve objeyi de ayırt edebiliyor. DeepLens aynı zamanda çeşitli eylemleri de (mesela futbol oynamak) tanıyıp, anlamlandırabiliyor.

Amazon tarafından geliştirmeciler için tasarlanan DeepLens sayesinde AR (artırılmış gerçeklik) ve VR (sanal gerçeklik) üzerine çalışanlar yepyeni imkanlara kavuşacaklar. Bir eylemi 10 dakika gözlemledikten sonra aynı eylemi bir kez daha gördüğünde onu tanıyabilen DeepLens sayesinde AR ve VR geliştirmecileri çok daha canlı ve gerçekçi dünyaları çok kolay şekilde yaratabilecekler.

Öte yandan depoculuk gibi temel işlerde de Amazon DeepLens’in oyun değiştirici etkileri olabilir.

Görüntü tabanlı yapay zeka fonksiyonalitesi sayesinde stokları otomatik olarak saymak, depo alanındaki fiziksel hareketleri gözlemleyerek olası sorunları tespit etmek DeepLens’in yapabileceği işlerden. Geliştirmecilere açık yapay zeka API’leri sayesinde üzerinde çok daha inovatif projelerin geliştirilebileceği de bir gerçek.

Kısacası Amazon DeepLens yapay zeka ile kameraların birleşince neler yapabileceklerine dair heyecan verici yeni bir platform. Ön tanıtımı yapılan cihaz 2018 Şubat’ta satışa çıkacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s