Doktorum Bana Bir “Aplikasyon” Yaz!

Yurdumuz insanının ilaç düşkünlüğü malum. Teşhis için gittiğimiz doktor bizi bir ilaç yazmadan gönderirse doğru dürüst muayene edilmediğimizi hissetme eğilimindeyiz.

Oysa dijital sağlık sektöründeki gelişmeler ileride doktorların tedavi için ilaçları değil cep telefonu aplikasyonlarını önereceklerini gösteriyor. “Dijital terapötik” ya da “digiceutical” adı verilen bu alanda 150’inin üzerinde firma mücadele ediyor halihazırda.

FDA (American Food and Drug Administration) tarafından onaylanarak resmen “ilaç” statüsü kazanan ve doktor reçetelerine giren “digiceutical” aplikasyonlar sigara bağımlılığından parkinsona kadar pek çok hastalığa tedavi alternatifi oluşturma iddiasındalar.

Mesela FDA onaylı Bluestar adlı aplikasyon şeker hastaları için tasarlanmış. Hastaların kan şekeri seviyelerini dengeleme ve kilo vermelerine yardımcı olma konularına odaklanan Bluestar’ın çok ümit verici başarı hikayeleri var.

Akili Interactive gibi pek çok girişim ise hiperaktivite ve dikkat bozukluğundan muzdarip çocuklar için çözümler geliştiriyorlar. Akili yaptığı deneylerde geliştirdiği oyunun çocuklarda dikkat bozukluğunu azalttığını ispatlayan Akili FDA onayı alma sürecinde.

Digiceutical aplikasyonlar hastalara sorular sorarak ya da sensorlar üzerinden bilgi toplayarak onlara tam zamanında ve sürekli olarak yol gösteriyor, önerilerde bulunuyorlar. Bazı aplikasyonlar ise geleneksel ilaçlar ile işbirliği halindeler.

SGK digiceuticallar için ne düşünür, yurdumuz insanı aplikasyonlarla tedaviye nasıl bakar bilemem. Ama ilaçlara hep şüpheyle yaklaşan birisi olarak bu alandaki büyümenin devam etmesini umuyorum. Siz ne dersiniz?