Artık İsyankarları İşe Alın, Bu Kadar Asker Yeterli!

İsyankarlar zor insanlardır.

Onlar kuralları bir türlü kabul edemezler.

Hatta kurallara uymamanın başlarını derde sokacağını farkettiklerinde bile kendilerine hakim olamaz, isyana devam ederler.

İsyankarlar çevrelerindeki herkesin yıllardır huzurla uygulaya geldiği süreçleri yıkmak ister, karşılarına kim çıkarsa çıksın doğru bildiklerini söylemekten de çekinmezler.

Ve büyük kurumlar isyankarları işe almaktan hiç haz etmezler, tercihlerini emirlere itaat eden disiplinli askerlerden yana kullanırlar.

Güçlü bir kumanda ve kontrol sistematiğinin  kurumsallaşmanın en önemli unsuru olduğuna inanan liderlerin, emirlerine itaat eden askerlere bayılmalarında şaşılacak bir şey yok. 

Bu tür liderlerin isyankarların sınır tanımaz yaratıcılıklarından ve özgüvenlerinden neden hiç hoşlanmadıklarını anlamak için yönetim gurusu olmaya da gerek yok. 

Ama açıkçası bu asker düşkünü liderlerin ¨biz şirketimizde inovasyona çok önem veriyoruz¨ türünden demeçlerini ikiyüzlülüğün daniskası olarak görmemek de mümkün değil.

Askerler asla inovasyon yapamazlar demek doğru olmaz. Kimin içinde nasıl bir yaratıcı potansiyel taşıdığını asla bilemezsiniz. Ön yargılı olmamak lazım.

Ama isyankarların doğaları gereği inovasyona daha yatkın oldukları hem çok sayıda araştırma, hem de şahsi gözlemlerimle ispatlanmış bir gerçeklik.

Sanırım inovasyonun her gün daha kritik hale geldiği günümüz iş dünyasında, isyankarları istihdam eden ve onlara isyankarlarlıklarını şirketin büyümesi için kullanabilecekleri yaşam sahasını tanımayı başaran kurumlar öne çıkacak, askerlere güvenen kurumların ise başı dertten kurtulmayacak.

Ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s