+905325441237
bora@ozkent.co

2019’un En Değerli Kariyer Becerileri

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Büyük hızla değişen dünya, değişen yaşam şekillerimiz ile şirketlerin de çalışanlarından beklediği yetenek ve beceriler her geçen gün değişiyor. Sizler için bu yıl yatırım yapabileceğiniz en değerli kariyer becerilerini sıraladım:

  • Çok Yönlü Olmak

Eskiden çok işle ilgilenmek başarısızlığa sebep olur, bu yüzden tek işe yoğunlaşıp tüm potansiyeli ona harcamalıyız düşüncesi vardı. Ancak tek bir alanda uzman olayım, kariyerimi tek bir iş kolu üzerinden planlayıp başka hiçbir şeyle ilgilenmeyeyim devri artık kapandı.

Bugün iş alanlarındaki çeşitlilik, çalışılan pozisyondaki işlerin önceye göre çok daha detaylı oluşu gibi etkenler, birden fazla işe odaklanmamızı gerekli kılıyor.

Ayrıca ekonomi, endüstriler, şirketler her an evrimleşiyor, gelişen teknoloji bir yandan yeni iş kolları doğururken diğer yandan bazı iş kollarını yavaş yavaş yok ediyor. Dolayısıyla bugün size büyük başarılar kazandıran yetkinliğiniz yarın hiçbir işe yaramayabilir.  

Tüm bunların kaçınılmaz sonucu olarak şirketler de işe alacağı insanların birçok alandaki yetkinliklerini ölçüyorlar. Yani gelecek, yıllarca her gün aynı işi yapmak yerine, farklı alanlardaki beceri ve yetkinliklerinizi geliştirenlerin olacak.

Peki ne yapabilirsiniz?

Sahip olduğunuz ilgi alanlarıyla ilgili eğitimlere katılabilirsiniz mesela. Ya da uzun zamandır yapmayı istediğiniz bir iş için harekete geçebilirsiniz. Hem bunu yapmak sizi daha özgüvenli hale getirip daha iyi hissettirecektir.

Kendi alanınız dışındaki konularla ilgili okumalar yapabilirsiniz. Bu okumalar size hem farklı yönlerinizi keşfettirecek hem de yeni ilgi alanları, yetkinlikler getirecektir. Aynı zamanda seminerleri takip etmeli ve bu sayede yeni gelişmelere ayak uydurabilmesiniz.

Bunların yanında hem motivasyonunuzu arttırmak hem de daha verimli olabilmek için hobilerinize zaman ayırmayı ihmal etmemelisiniz.

  • Yaratıcı Olmak

Bugün yaratıcılık becerisi sadece yazarların, ressamların, yapımcıların, sanat yönetmenlerinin değil, iş hayatındaki hemen herkesin sahip olması gereken bir beceri.

Değişen ve dönüşen dünyada şirketlerin büyük kısmı hayatta kalabilmek adına gün geçtikçe daha yenilikçi bir hal alıyor ve değişime ayak uydurmak için çabalıyor. İşte tam bu noktada şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu şey; Yaratıcı, yeni ve farklı fikirler sunabilecek, sıra dışı çalışanlar.

Artık sıradanların devri kapandı anlayacağınız. Yaratıcı olan, özgün ve orijinal olanların devrindeyiz. Bu yüzden, amacınız ister iş bulmak olsun ister kariyerinde yükselmek olsun, ‘’fark yaratan’’ olmak, farklı bakış açıları sağlamak zorundasınız.

  • Dijital Yetenekler

Nerede yaşıyor olursanız, ne yapıyor olursanız olun bilgisayarla içli dışlı olmanız neredeyse garanti.

Sayılı istisnalar dışında, her seviyeden çalışan, dijital dünyanın öneminin farkında olup buna göre hareket etmek zorunda. İş gücünün başarılı olması için çalışanlar bilgisayar yeteneğine ve eğitimine sahip olmalı. Bu da datanın gizliliğini, teknolojiyi ve dijital pazarlamayı anlamasını gerektirir.

Artık gerçek dünyanın dışında yaşadığımız bir de online dünya var. Müşterilerle ve çalışanlarla ilişkilerin buradan etkili biçimde yürütülmesi, dijital alanda sahip olduğumuz yeteneklere bağlı.

  • İlişki Kurmak

İş hayatında kurduğunuz ilişkilerin kariyerinizin yönünü belirlemede etkisi hafife alınamaz. İlişkiler de en az işinizi iyi yapmak kadar önemli diyebiliriz.

Etkin ve iletişim ağı kuvvetli, ilişkilerin sağlıklı olduğu şirketlerde hem insanlar mutlu ve üretkendir hem de iş yeri başarılı ve itibarlıdır. Fakat zayıf ilişkiler, güven duygusundan, birlik ve takım olma ruhundan yoksun çalışanlar yaratır.

İş arkadaşlarınıza gülümseyin, selam verin, halini hatırını sorun. İletişim kanallarınızı açık tutun, doğrudan ve şeffaf iletişimden vazgeçmeyin. Ve ne olursa olsun dürüstlükten vazgeçmeyin. Bu davranış biçimlerinin size açacağı kapılara, sunacağı fırsatlara inanamazsınız.

  • Organizasyon Becerisi

Etrafımızın dikkat dağıtıcılardan geçilmediği bu günlerde zaman yönetimini en iyi yapanlar, neye odaklanması gerektiğini bilip en üst seviyede verimliliğe ulaşanlar öne çıkıp başarıya ulaşanlar oluyor.

Ayrıca iş planlamalarını en doğru şekilde yapmak, yapılacak işleri her daim güncel tutmak ve öncelik sırasına göre düzenlemek, proje ve takım yönetimine hâkim olmak da iyi derecede organizasyon becerisi gerektirir ve bu yetenekler sizi kariyerinizde yöneticiliğe, liderliğe kadar götürebilir.

Bir Cevap Yazın