Elon Musk’ın Geçen Haftası-1

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Biliyorsunuz başta Tesla olmak üzere Elon Musk’ın girişimleri, fikirleri ve hayatı konusunda bolca paylaşım yapıyorum.

Bazı okurlarım haklı olarak özellikle Tesla paylaşımlarımın biraz fazlaya kaçtığını düşünüyorlar. Aslında toplam paylaştığım kelime sayısının içinde Tesla’nın oranı oldukça düşük olsa da bu algının doğması normal.

Bundan sonra sık sık paylaşım yapmak yerine, pazartesi sabahları sizlere o hafta Elon Musk dünyasında olan bitenleri, ilginç linklerle birlikte bir yazıyla özetlemeye çalışacağım.

Her konuda haddini aşan bu muazzam girişimcinin bir haftaya neler sığdırabildiğini görmek belki bazen moralinizi bozabilir. Ben aslında pek çoğunuza müthiş ilham vereceğini de düşünüyorum.

Bu arada araya biraz magazinsel haberler de sıkıştırmayı düşünüyorum. Hep iş, hep iş nereye kadar, öyle değil mi?

Buyrun ilk yazı: Elon Musk evreninde geçen hafta neler oldu?

Tesla

Yeni Fabrika:

Tesla ile ilgili en büyük haber yeni bir Gigafactory’nin Texas’ta kurulacağı söylentilerinin gündeme düşmesi oldu. 

Elon Musk attığı aşağıdaki twitte takipçilerine Texas’ta bir fabrika kurmak hakkında görüşlerini sordu. 300.000’in üzerinde anket katılımcının %80’ini olumlu görüş bildirdi.

Texas Tesla için çok önem taşıyan bir eyalet. California’dan sonra en büyük otomobil pazarı olan bu eyalette Tesla’nın bayisiz satış modeli yasak. Bu nedenle eyalette Tesla satılamıyor. Burada kurulacak bir fabrikanın bu kanunu gevşeteceği öngörülüyor. 

Ayrıca bölgede bulunan çok iyi teknoloji odaklı üniversitelerin de Tesla’nın insan kaynaklarına büyük katkıda bulunacağı düşünülüyor. Eğer proje gerçekleşirse bu Tesla’nın 5. fabrikası olacak.

Şanghay Fabrikası Virüsten Kurtuldu:

Koronavirüs endişeleri nedeniyle Çin’de pek çok fabrika kapalı. 

Tesla’nın Şangay fabrikası ise 10 Şubat’ta tekrar üretime başlıyor. Çin hükümeti fabrikanın hızla açılabilmesi için Tesla’ya yardımcı oluyor. Hükümet aslında tüm üretim tesislerine ucuz krediler ve çeşitli teşviklerle fabrikalarını hızla yeniden açmaları için teşvik ediyor.

Otonom Sürüş Ekibi Büyüyor:

Tesla’nın hiç kuşkusuz en iddialı teknolojik özelliklerinden birisi otonom sürüş. Hızla tam otonom sürüş teknolojisini geliştirmeye çalışan Tesla bu alandaki ekibini genişletme çabasında.

Elon’da bizzat twitterde en yetenekleri şirkete çekmek için çabalıyor. Aşağıdaki twit aslında bir iş ilanı. 

Bu arada Elon Tesla’da ya da SpaceX’de işe başvurmak için üniversite mezunu olmanın şart olmadığını açıkladı. Önemli olan teknik bilgi ve çalışma azmiymiş.

Python ve C++/C en çok aranan teknik beceriler.

Hisse Senedi Yavaşladı:

Bir süredir fiyatı füze gibi yükselen Tesla hisse senedi sonunda sert bir düzeltme yaptı. Öte yandan 750 Dolarlar civarında başarıyla tutunan hissenin Şangay fabrikasının açılması ile haberleri ile haftaya iyi başlangıç yapabileceği tahmin ediliyor. 

Aşağıdaki grafikte Tesla hissesinin son 6 ayda gösterdiği inanılmaz performansı inceleyebilirsiniz.

SpaceX

Starlink Halka Açılıyor: 

Starlink SpaceX’in bünyesinde yürütülen ve dünyanın yörüngesine binlerce uydu yerleştirerek gezegenemizin en ücra köşelerine bile internet hizmeti sağlamayı hedefleyen dev bir proje. Şu ana gerçekleştirilen seferlerle 240 uydu yörüngeye oturtuldu bile.

SpaceX CEO’su geçen hafta Starlink’i, SpaceX’den ayırarak (Spinoff) halka açmayı düşündüklerini açıkladı. Böylece SpaceX özel bir şirket olmaya devam ederken Starlink’in halka açılışından elde edilecek parayla Mars kolonizasyonu gibi dev bütçeli projeler finanse edilebilecekler.

Ben yatırımcısı olur muyum diye soruyorsanız, beni hiç tanımamışsınız demektir:)

Haberin detaylarını şu linkten okuyabilirsiniz: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-06/spacex-likely-to-spin-off-starlink-business-and-pursue-an-ipo

Biraz da Magazin:

Elon Musk sözlerini yazdığı ve vokallerini yaptığı “Don’t doubt your vibe” isimli bir parça besteledi.

Aşağıdaki linkten dinleyebileceğiniz şarkı, Elon gibi dahilerin bile bazı alanlarda hiç yetenekli olmadıklarını ispatlıyor:)

https://open.spotify.com/album/3QgUIdbSghCUjdRArtfegJ

Bir Cevap Yazın