Başarının Sırrı: TEK BİR ŞEY

(Okuma Süresi: 4 Dakika)

‘’Başarı tek bir amaca yönelik hareket etmeyi gerektirir.’’ der Vince Lombardi.

Peki şu günlerde sizin odaklanmaya çalıştığınız kaç iş/görev var?

Eğer cevabınız ‘’birden fazla’’ ise, size kötü bir haberim var: beyninizi öldürüyorsunuz.

Çünkü beynimiz bunun için üretilmedi, aynı anda yalnızca tek bir işe odaklanabilme yeteneğine sahip. Eğer siz beyninize aynı anda birden fazla iş yüklemeye çalışırsanız, kendini zorlayacak ve sonunda zarar görecektir. Üstelik bu zarar kalıcı hasarlara bile yol açabiliyor.

Tüm bunların sonucu olarak da başarıya ulaşmamız neredeyse imkânsız hale geliyor.

Ne yazık ki ”Multitasking (Çoklu görev)” çalışanlarda olması gereken çok önemli bir yetkinlikmiş gibi konuşuluyor birçok yerde. Hala buna inanmamız kendimizi kandırmaktan başka bir şey değil. İnsan aynı anda birden fazla şey yapabilir ancak aynı andan birden fazla şeye odaklamaz, bunlardan verim alamaz.

Garry Keller, ‘’The One Thing’’ kitabında çoklu görevin bize nasıl kısa devre yaptırdığına dair bakın neler diyor:

 • Beynin aynı anda tek bir şey yapma yeteneği vardır. Bunu istediğiniz kadar bölebilir, ama bedelini zaman ve verimlilik ile ödersiniz.
 • Geçiş yaptığınız bir görevde ne kadar zaman harcarsanız, ilk görevinize geri dönme ihtimaliniz de o kadar azalır. Yarım kalmış işler işte böyle birikir.
 • Bir aktiviteyle diğeri arasında gidip gelmek demek, beyniniz yeni göreve alışırken zaman kaybedeceksiniz demektir. O kayıp saliseler üst üste gelir ve birikir. Araştırmacılar ortalama bir çalışma gününün %28’ini, çoklu görev yapmanın neden olduğu verimsizliğe kurban gittiğini tahmin ediyorlar.
 • Çoklu görev yapma hastalığına tutulanlar, işlerin bitirilmesi için ne kadar zaman harcandığına dair çarpık bir algıya sahiptirler. Neredeyse her defasında görevleri tamamlama süresinin aslında gerekenden daha uzun olduğuna inanırlar.
 • Çoklu görev yapanlar, yapmayan kişilere kıyasla daha çok hata yaparlar ve genellikle yanlış karar verirler. Çünkü eskisi daha değerli olsa bile yeni bilgiyi eskisine yeğlerler.
 • Çoklu görev yapanlar hayatı kısaltan, mutluluğu yok eden stresi daha çok yaşarlar.

Anlayacağınız, eğer büyük başarılara ulaşmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken ‘’Tek bir şeye’’ odaklanmak olacaktır.

Olağanüstü başarı hikayelerine, iz bırakmış insanlara bakın. Her birinin arkasında o tek şeyi göreceksiniz. Tutku duydukları bir şey vardır hepsinin. Onun üzerinde çok çalışırlar, sadece ona odaklanırlar.

Örneğin bugün dünyanın en iyi yazarlarından olan J.K. Rowling’in hayatının en zor döneminde yaptığı tek şey, Harry Potter’i yazmaktı.

KFC’nin büyük başarı yakalaması, Colonel Sanders’in tek bir gizli tavuk tarifiyle oldu. Kobe Bryant’ın tek bir şeyi basketbol oynamaktı. Honda’nın tek şeyi, kriz döneminde ürettiği küçük ve tasarruflu motor üretimiydi.

Google’ın tek şeyi arama, Netflix’in tek şeyi dizi/film hizmeti vermek.

İşte en başta odaklandığımız bu tek şeyler, bize büyük başarılara giden ilk kapıyı açar. Belki o ilk kapının açılması yavaş ve acı verici olabilir. Ancak genelde ondan sonraki kapılar ardı ardına, hızlı bir şekilde açılırlar.

Tek Bir Şeyi Nasıl Bulacağız?

Önümüzde türlü türlü seçeneklerin olduğu, istediğimiz her bilgiye anında ulaşabildiğimiz bu bolluk dünyasında nasıl seçim yapacağız, nasıl tek bir şey seçeceğiz?

Yine ‘’The One Thing’’ kitabından yazarın önerileriyle devam etmek istiyorum.

Garry Keller’e göre olağanüstü sonuçlar, odaklanma sorularını sormakla elde edilir ve bu soruları sormak hayatımızın en temel başarı alışkanlığıdır.

1. Büyük Resim Sorusu: ‘’Benim TEK ŞEY’im nedir?’’

Bu soruyu ufkunuzu genişletmek, kariyerinize veya şirketinize yön vermek için kullanın; bu soru hareket planınızın yönünü belirleyecek bir pusuladır. Hangi konuda uzmanlaşmak, başkalarına ve topluma ne vermek ve nasıl hatırlanmak istediğinizi düşündüğünüzde de bu soru işe yarayacaktır. Arkadaşlarınız, aileniz ve meslektaşlarınızla olan ilişkilerinizi belli bir seviyede tutmanızı, günlük hayatınızı olması gerektiği şekilde sürdürmenizi sağlar.

2. Küçük Odaklanma Sorusu: ‘’Şu anki TEK ŞEY’im nedir?’’

Bu soruyu sabah uyandığınız anda ve gün boyunca kullanın. Bu, en önemli işinize odaklanmanızı ve sürdürmenizi ve ihtiyaç duyduğunuz anlarda ‘’başkalarından destek bulabileceğiniz, size avantaj sağlayacak’’ eylemi veya herhangi bir faaliyetteki ilk dominoyu bulmanızı sağlar. Küçük odaklanma sorusu sizi mümkün olan en verimli çalışma haftasına hazırlayacaktır. Özel hayatınızda da etkilidir; en önemli ve acil ihtiyaçlarınız kadar, hayatınızdaki en önemli insanların da üstüne dikkatle eğilmenize imkân verir.

Haydi o halde, kendimize makine olmadığımızı hatırlatıp yavaşlayalım mı biraz? Ne dersiniz?

Ücretsiz Haddini Aş Bülteni Üyeliği
En Güncel İçerikler E-Postanıza Gelsin
Gizliliğiniz benim için önemli.

4 thoughts on “Başarının Sırrı: TEK BİR ŞEY

 • Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Ülkemizdeki maalesef belirli sektör ve iş kolları dışında odaklanma tek bir konusa ya da katma değeri olacak konularda mümkün olmuyor sistem müsade etmiyor. Direnirseniz de sizi sistem dışına atıyor, bir kişinin üzerinde genelde iki ya da üç kişinin yapacağı kapasitede iş yapması bekleniyor. Zamanı yönetme fırsatı ve planlayabilme fırsatı olanlar için tek bir şeye odaklanmak biraz daha mümkün tabi.
  Selamlar

 • Hocam Selamlar,
  Sabahtan beri düşünüyorum sonra bu yazı denk geldi. Yurt dışında Bi firmadan mal alacağım ama bu iş beni yaptığım işin biraz dışına çıkartıyor. Bende gerek var mı diye artı ve eksisini hesap ederken bu yazının da gelmesi güzel oldu. En azından kalkarım netleşti 🙂
  Saygılarımla

Bir Cevap Yazın