Otomobil Endüstrisini Şortluyorum

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Tesla yatırımcısı olmak beni otomobil endüstrisini derinden incelemeye itti.

Sektörün dev markalarının Tesla teknolojisine bir türlü yanıt verememesi, geçen yıl piyasaya sürmeye başladıkları elektrikli otomobillerin Tesla’nın 2012’de çıkardığı Model S’in bile gerisinde kalması önceleri beni şaşırttı.

Fakat araştırmalarımı derinleştirdikçe, mevcut şirketlerinin çoğunun yapısal nedenlerle elektrikli otomobile geçişi asla yapamayacaklarını kavramaya başladım.

Otonom sürüş için sorun daha da derin.

Yapısal sorunlar arasında dönüşümün gerektirdiği dev sermaye ihtiyaçları, iş modelleri ve şirket yöneticilerinin zihinleri var.

Otomobil sektörünün çok da uzun vadeli olmayan geleceğine baktığımda, pek çok markanın küçüleceğini, satılacağını ya da iflas edeceğini öngörüyorum.

Bu öngörüme dayanarak bazı global otomobil üreticilerinin hisselerini şortlamaya başladım. Yani bu firmaların değerlerinin düşeceğine oynuyorum borsada.

Gelecek çarşamba yayınlayacağım yazıda mevcut oyuncuların çoğunun elektrikli otomobile geçişi neden başaramayacaklarını ve bu firmaların hisselerini nasıl şortladığımı anlatacağım.

Hazırlıklarına devam ettiğim uzun yazı hakkında tüm soru ve fikirlerinizi şimdiden paylaşırsanız, onlara da yazı da yanıt vermeye çalışacağım.

Bir Cevap Yazın