+905325441237
bora@ozkent.co

3 Boyutlu Baskı Dünya’yı Değiştiriyor

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

ABD Başkan’ı Obama’nın bile bir konuşmasında önemini vurguladığı 3 boyutlu baskı (Kısaca 3B) teknolojilerine yapılan yatırımlar ve ortaya çıkan inovasyonlar her gün artıyor.

Bir yandan tüketici pazarlarına yönelik inovasyonlar var 3B’de. Bu inovasyonların temeli tüketicilerin kendi istedikleri ürünleri evlerindeki 3B printerlerden bastırmaları fikrine dayanıyor.

Tabii bu tür inovasyonları körükleyen temel gelişme 3B printerlerin fiyatlarının her geçen gün düşüyor olması.

Yandaki resimde gördüğünüz Cubify marka ev tipi 3B printerlerin fiyatları 1.399ABD dolarlara kadar inmiş durumda. Evet bedava sayılmaz ama imkansız bir fiyat da değil açıkçası.

Tabii 3B printer satınalmakla bitmiyor mesele. Basacağınız 3B objenin dosyasına da ulaşmanız gerekiyor. Bunun için gelişen hızlı bir pazar da mevcut. Mesela Shapeways.com sitesinden beğendiğiniz objelerin 3B baskıya uygun dosyalarını ve baskı malzemelerini satın alabiliyorsunuz kolaylıkla. Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyaları 3B printerinizde basmak temelde indirdiğiniz bir dokümanı basmaktan çok da farklı değil.

Ama Shapeways.com’da yapabilecekleriniz bununla da sınırlı değil. Dilerseniz bazı kolay yazılımları kullanarak (ki bunların kullanımı gün geçtikçe amatörlerin kullanımına uygun hale geliyor) kendi tasarımlarınızı geliştirmeniz de mümkün.


Shapeway.com tasarım becerisi yüksek insanlara ürünlerini site üzerinden satma şansını da veriyor. Böylece sadece bir tüketici değil, yaratıcı fikirlerini hayata geçiren ve satan bir üretici haline de geliyorsunuz. Yukarıdaki ilham verici videoda Shapeway’i nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Düşünsenize, artık tasarım konusunda biraz olsun yeteneğimiz varsa, kendi objelerimizi kendimiz tasarlayıp hayata geçirebiliyoruz.

Öte yandan 3B’nin kullanım alanı tüketici pazarları ile kısıtlı değil. Obama, yukarıda  bahsettiğim konuşmasında 3B sayesinde ABD’yi tekrar bir üretim ülkesine dönüştürmeyi hedefliyor. 3B’nin endüstriyel kullanımda getirecekleri en önemli değişiklik ürün geliştirme hızlarına yapacakları inanılmaz  hız katkısı olacak öncelikle. Özellikle prototip geliştirme aşamalarının ne kadar hızlanacağını hayal etmek çok da zor değil.

Ama 3B ile daha radikal hedefleri olanlar da yok değil. Mesela Neri Oxman isimli Hollanda’lı mimar ileride binaların 3B teknolojisi ile üretilebileciğine, böylece hem mimarinin hem de inşaat mühendisliğinin tamamen değişeceğine inanıyor. Oxman ile yapılan bir ropörtajın videosunu yanda izleyebilirsiniz.

Aklınıza Türkiye 3B alanında nerede diye bir soru gelebilir. Kısaca cevap vereyim: Dünya’da teknoloji rekabetinde genel olarak neredeysek 3B’de de oradayız an itibarı ile: Hiç bir yerde…

Bir Cevap Yazın