+905325441237
bora@ozkent.co

55 Saatini İşe Ayıranlardan Yaratıcılık Beklemenin Saçmalığı

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Seminerlerimde katılımcıların dünyadaki son teknolojik gelişmeler, sanatsal eğilimler ve inovatif girişimler konusunda bilgisizliklerine şaşırıyorum.

Ama esas şaşırdığım onlardan yaratıcı fikirler üretmesini bekleyen yöneticiler.

Dünyadaki yeni gelişmeleri bilmeyen insanlardan yaratıcılığı nasıl beklersiniz, neyle beslenecek yaratıcılıkları?

Peki de çalışanlarımız kendilerini ne zaman geliştirecekler.

Haftada 168 saatimiz var. 70’ini uyku, beslenme, bakım gibi faaliyetlere harcıyoruz. 5 gün çalışan ve hiç fazla mesai yapmayan birinin günde iki saatini de yola harcadığını farz ederseniz 55 saati işe gidiyor.

Bu rakamın iyimser olduğunu biliyorum. Bazı şirketlerde cumartesi yarım gün çalışılıyor, hafta içi fazla mesai ve eve işe getirmek de olağan.

Ama en iyimser durumda bile çalışanlarımıza haftada 38 saatlik günde 5-6 saat zaman bırakıyoruz. Gerçekte ise bu 3-4 saatlere kadar iniyor.

Bu 3-4 saatte çalışanlarımızdan aileleri ile ilgilenmelerini, hoş vakit geçirmelerini, çocuklarına ders çalıştırmalarını, sosyalleşmelerini, alışveriş yapmalarını ve kendilerini geliştirmelerini bekliyoruz.

Mesai saatleri kısalmadan hiç bir Türk şirketinin yaratıcı olamayacağına inanıyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz?

2 cevap

 1. Saniye Ketenci dedi ki:

  Bunları yapabilmek için öncelikle sorgulayan akıl lazım,düşünme biçiminin ona evrilmiş olması lazım,yok kardeşim yok,ne verilirse yutuyoruz,bunun zamanla ilgisi yok.
  Üstüne bir de etik değerlerin(başkasının fikrini çalıp,çırpmak yerine fikir üretmeye çalışmak lazım) olması lazım.
  Ve kalan o 5 saatte en azından bir 15 dk bunları düşünecek duru bir zihin lazım:)
  Zorrrr.

 2. yonca baysal dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum.

  Bir de bu duruma ek olarak kadınların daha vahim tablosu var. Genelde aile içinde kadınların iş payı çok çok daha fazla. Çoğu erkek eve gelip yemeğini yedikten sonra köşesine çekiliyor, onların kendi saatleri başlıyor.
  Kadınların ise çocuk, yemek, bulaşık, alışveriş, temizlik, ütü bin tane farklı sorumluluğu var, erkeklerin ancak yardımcı(!) olabildikleri.

Bir Cevap Yazın