+905325441237
bora@ozkent.co

ABD Borsalarında Neler Oluyor?

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Dün ABD hisse senetlerimde inanılmaz büyük günlük kazançların tadını çıkarttım. Resimde kazançlarımdan küçük bir kesit var.

Sevinmem lazım, öyle değil mi?

Ama bu durum beni hiç mutlu etmedi. Bu kadar hızlı artışları, eğer arkalarında ciddi bir haber akışı ya da yapısal değişim yoksa ürkütücü buluyorum.

Şimdi bazılarınız ABD-Çin ticaret savaşlarını bitiren anlaşmanın Çarşamba günü imzalanacağını hatırlatacaktır bana. Ama bu zaten çoktan fiyatlanmış durumda. Mesela bu anlaşmadan en çok etkilenecek hisselerden olan Apple %50 arttı Ekim’den beri.

Hisselerdeki topyekün büyümenin asıl nedeni ABD merkez bankasının yarattığı para bolluğu ve bütün dünyada faizlerin düşüklüğü. Para hisseden başka gidecek yer bulamıyor.

Ve tabii düşük faizler kredi almayı da kolaylaştırıyorlar.

Dün itibarı ile küresel borç miktarı 253 Trilyon Doları buldu. Tam 253.000.000.000.000 Dolar. Bu rakam küresel GSMH’nin %322’si ve tam anlamıyla bir rekor.

Ben ekonomist değilim ama tehlikeyi okuyabiliyorum.

Oluşan bu balon ne zaman patlar bilemem. Ama ben yatırımlarımı daha düşük varlıklara kaydırmaya çoktan başladım bile. Haksız çıkarsam kardan taviz vermiş olurum. Haklı çıkarsam krize nakitle girmenin tadını çıkarırım.

Ne dersiniz, siz nasıl bir strateji izleyeceksiniz.


Bir Cevap Yazın