+905325441237
bora@ozkent.co

Akışkan Olun Ya da Ölün! 2

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Sizi akışkan olmaya çağırmamın nedeni son derece basit aslında: Etrafınızdaki değişim öyle hızlanarak akıyor ki, onu önünde durmanız, on direnmeniz ya da geçmişin güzel günlerine sığınıp nostalji yapmanızın size hiçbir faydası olmayacak.

Akıntının hızı insanı ezecek, statüko kalelerini yıkacak ve sığındığı tüm değişime direnç nedenlerini paramparça edecek nitelikte.

Değişimin gücünü hissetmiyorsanız altı yavaş ısıtılan kurbağa durumunda olduğunuzu üzülerek belirtirim. Bir an önce uyanmanızı tavsiye ederim. İşte sizi uyandıracak birkaç bilgi:

5 yıl önce Nokia, Blackberry ve Motorola akıllı telefon pazarının %64’ünü elinde tutuyordu. Bugünün pazar liderleri 5 yıl önce telefon üretimi bile yapmayan Samsung ve Apple. Milyarlarca dolar büyüklüğünde bir endüstride bu derece hızlı bir değişime daha önce hiç rastlanmadı.

2006’da 10 milyon kullanıcısı olan Facebook’un 2011’de kullanıcı sayısı 800 milyonu aştı; Yani dünya nüfusunun %11’i. Facebook’a dakikada yaklaşık 510 bin yorum, 293 bin durum güncellemesi, 136 bin fotoğraf yükleniyor. Bir diğer sosyal medya devi Twitter’de ise her gün 150 milyon adet 140 karakterlik tweet yayınlanıyor. You Tube’a da her dakika toplam 35 saatlik video yükleniyor.  Bilmem rakamlar kendi kendini açıklıyor mu?

Kitap okuma ve müzik dinleme alışkanlıklarımız da toptan değişiyor bu arada. 2008’de e-kitapların toplam yayınlanan kitaplar içindeki payı sadece %0,6 iken, 2011’de bu orana %18’e geldi. Dijital müzik endüstrisi de akıl almaz bir değişim için de. 2005’de internetten ücret karşılığı indirilen şarkı sayısı 500 milyon iken, 2010’da bu 2.2 milyarı buldu.

Apple’in uygulamalar mağazası AppStore’da 2008 ekiminde sadece 8000 aplikasyon varken, bugün itibarı ile bu sayı 1.000.000’u geçmiş durumda. Dünya’da sadece Apple uygulamalarından geçimini sağlayan 2 milyondan fazla insan olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’de bu muazzam değişim hissediliyor. İstatistiklere ulaşılması biraz zor bir ülke olmakla birlikte sadece e-ticaretteki büyümeden bir örnek sanırım size fikir verir. 2011 yılı ilk altı ayında e-ticaret hacmi geçen seneye göre %50 artış göstererek 10,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Eğer herhangi bir gerçek mağaza sahibi böyle bir ciro büyümesinden bahsedebiliyorsa, ben de blog yazmayı bırakırım.

Peki bütün bu rakam kalabalığı sizi nasıl etkileyecek?

Kendimden bir örnek vereyim.

Benim sıkça eğitim verdiğim alanlardan birisi yaratıcılık. 15 kişilik sınıflarda 2 günlük programlardan bahsediyorum. Uzmantv.com adlı web sitesinde yaratıcılıkla ilgili çeşitli videolara baktığımda ortalama 8.000 civarında izleyici sayılarını görüyorum. Bu benim 533 sınıfa yaratıcılık eğitimi vermiş olmam anlamına gelir. Bu kadar çok yaratıcılık eğitimi verdim mi? Hayır. Üstelik UzmanTV bedava. Eğitim kalitem daha yüksek mi? Elbette. Peki aradaki kalite farkı ara kapanabilir mi? Zaman içinde çeşitli yan uygulamalarla neden olmasın?

TEB Kobi-TV’de müşteri deneyimi yönetimi üzerine konuştuğum bir videoyu yaklaşık 1.500 kişi izlemiş. 1.500 kişiye sınıf eğitimlerinde ancak 100’ün üzerinde seansla ulaşabilirdim. 2011 başından beri bu alanda eğitimler veriyorum. Sayı daha buralara ulaşmadı, videom yayınlanalı ise daha 3 ay bile olmadı. Ve üstelik bedava.

Avea ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bir mobil-eğitim çalışmasında, Mavi Okyanus Stratejisi üzerine yaptığım konuşma, çalışanların cep telefonuna video olarak gönderildi. İlk gün 700’ün üzerinde insan video’yu izlemişti bile. Yayılım hızının farkında mısınız?

Uzun lafın kısası benim mesleğim dijitalleşmeden fena halde etkilenmeye başladı bile. Değişimin gerektirdiği akışkanlığı gösterebilirsem, önümde büyük fırsatlar yayıyor. Buna karşın yıllardır uyguladığım iş modelimde ısrar edersem sonum pek de hayırlı görünmüyor.

Hiç şüpheniz olmasın. Siz de aynı durumdasınız.

Yarın ki yazıma kadar kendi yaptığınız işin dijitalleşme ve sosyal medyadan nasıl etkilendiğini düşünmenizi istiyorum. Etkilenmiyor diyorsanız, kurbağa örneğini bir kez daha hatırlatmak ve sizi bir kez daha düşünmeye davet etmek isterim.

Düşüncelerini paylaşanlar olursa sevinirim.

Akışkanlığı daha detaylı tartışmak üzere yarın görüşürüz.

Bir Cevap Yazın