+905325441237
bora@ozkent.co

Akışkan Olun Ya da Ölün! 3

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Dün anlattığım değişimden herkes etkilenecek.

Kaçış yok.

Kimsenin işi güvende değil.

Hiçbir şirket güvende değil.

Tekrar ediyorum herkes TEHLİKE altında.

Dün kendimden örnekler verdim. Bugün biraz çeşitlendireyim.

Avukatsınız mesela. Yıllarca okudunuz, çırpındınız, stajlar, sınavlar…

Bütün bunlara rağmen kabul edersiniz ki, işinizin büyük bölümü mahkemelere sunulacak çeşitli dokümanların hazırlanması ya da içinden zor çıkılan sözleşmelerin yazılmasıdır. Ve bu işlerde artık ciddi bir rakibiniz var. En azından Amerikan avukatların vay haline diyelim!

LegalZoom (http://www.legalzoom.com/)  müşterilerin tüm yasal doküman hazırlama işlerini dijital ortamda çözüyor. Özellikle şirket kuruluşu, vasiyet, anlaşamalı boşanma gibi, doküman hazırlığının ön plana çıktığı tüm hukuki süreçlerde LegalZoom müşterilerine Online-DIY (çevrim içi kendi işini kendin yap olarak çevirebiliriz herhalde) bir hizmet sunuyor. Müşteriler kendi ihtiyaçlarına uygun formları, dilekçeleri ve raporları çok basit yönlendirmelerle kendileri hazırlıyorlar. Şu ana kadar hizmet verdikleri müşteri sayısı 1.000.000. Nasıl, hiç de fena bir rakibe benzemiyor, öyle değil mi?

Bir şirkette eğitim uzmanısınız diyelim. İşiniz çalışanların eğitim ihtiyaçlarını belirlemek ve çözmek.

Sizin belalınız yakında hizmete girecek iyibilir.com. Genç Türk girişimcilerin muhteşem projesinde, site kullanıcıları profilleri ilgili bazı temel bilgileri giriyorlar. Daha sonra iyibilir.com kullanıcıların sosyal medya faaliyetlerini izleyerek, profil bilgileri ve kariyer hedefleri ile uyumlu olarak hangi konularda eğitim almaları gerektiğini belirliyor.  Mesela Facebook’da pek “Like” edilmeyen bir satıcıya, ilişki yönetimi konusunda bir eğitim öneriyor. Üstelik eğitimi sadece önermekle kalmıyor, çevrim içi ortamda video destekli olarak eğitimi sunuyor da. Hadi size kolay gelsin sevgili eğitim uzmanları!

Belki de kartı pos cihazları üretimi konusunda uzmanlaşmış dünyanın en büyük firmasında çalışıyorsunuz.

Sizin uykularınızı kaçırması gereken şirketin adı web sitesi squareup.com. Şimdiden 1 milyon kullanıcısı var ve temel fonksiyonu tüm mobil iletişim cihazlarını birer pos makinesine dönüştürmek. Sistemin işleyiş şekli çok basit. Satın aldığınız bir aparatı akıllı mobil cihazlarınıza entegre ettikten sonra api sistemi ile ödeme gerçekleştiriyorsunuz. Bay bay pos üreticileri! Tehdidin boyutunu anlamak için şu videoyu mutlaka izleyin. http://youtu.be/iBieYjxUj5Q

Sanırım daha fazla örnek vermem gerekmez.

Hiçbir şirketin geleceği güvence altında değil.

Ve hiçbir meslek güvencede değil.

Varsa aklınıza gelen beni hatalı çıkarabilecek örnekler yollayın tartışalım. Haksız çıkma ihtimaliniz çok yüksek ama, şimdiden uyarayım.

Dijital devrimin ve sosyal medyanın işyerinize ve işinize getirdiği tek tehdit, yukarıdaki örneklerde olduğu gibi yok edici nitelikte değil bu arada. Pek çok durumda, meslek ölmese de öyle bir form değiştiriyor ki, yeni becerilerin, yeni iş modellerinin hızla inşaası gerekiyor. Hem şirketler, hem de bireyler için.

Örneğin bir eğitimci olarak benim hayatta kalmak için kazanmam gereken yeni becerilerden bazıları şunlar:

  • Mobil cihazlarda kolaylıkla izlenebilecek ve uygulanabilecek eğitim modülleri tasarlamak.
  • Mobil cihazlarda kullanılacak aplikasyonları yazan yazılımcıları yönlendirebilmek.
  • Sosyal medya araçlarını eğitimlerin tamamlayıcı bir unsuru olarak kullanmanın yollarını bulmak.
  • Karşılıklı etkileşim sağlayan web platformları kurarak eğitimlerin sınıf için kısa seanslardan, gerçek değişim sağlayan uzun nefesli gündem maddeleri haline gelmesini sağlamak.
  • Dijital ortamda kendimi ve şirketimi tanıtmanın ve beğendirmenin yeni yollarını bulmak.

Daha da sayabilirim ama sizi sıkmayayım. Benim içim zaten yetirince sıkılmış durumda! Bu kadar çok yeni beceri kazanmak hiç de kolay değil. Hatta neyi öğrenmem gerektiğine karar vermek bile yeterince zor.

O nedenle akışkan olmam lazım. Karşıma çıkan yeni fırsatların ve tehditler ancak daha akışkan olmamla aşılabilir.

Ve bütün bunlar sizin için de geçerli.

Bugünlük bu kadar, yarın devam edelim.

Bir Cevap Yazın