+905325441237
bora@ozkent.co

Akışkan Olun Ya da Ölün! 4

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Ben iş hayatıma Arthur Andersen’de başladım. O zaman Arthur Andersen’de 12 yıl civarı deliler gibi çalışıp şirkete ortak olmayı beklemek gayet bir makul bir opsiyon gibi gözüküyordu. Ortak olduktan sonra da bir 10-15 yıl daha ortak olarak çalışmaya devam edersem fena bir dünyalık yapmayacaktım. Bizden önce şirkete girenlerin böyle bir kariyerleri olmuştu ve hallerinden memnun gözüküyorlardı.

Yine o dönemlerde (1990 başlarından bahsediyorum, tam da fosil sayılmam arkadaşlar!) Japon üreticileri toplam kalite yönetimi uygulamaları ile dünyayı kasıp kavuruyorlardı. Kaizen felsefesi ile yönetilen Japon şirketleri çalışanlarına “ömür boyu iş garantisi” sunuyor, bu uygulamaları ile örnek olarak gösteriliyorlardı.

Bugün artık tüm bunlar geçmişte kalmış birer efsane gibi.

3 gündür anlattığım yoğun ve dönüşü olmayan değişim hem çalışanların kariyer beklentilerini tamamen değiştiriyor, hem de ömür boyu aynı şirkette ve hatta aynı endüstride çalışmak isteseler bile buna izin vermiyor.

Artık gençler arasında 4 yıl civarında aynı şirkette çalışmak yeterli, hatta fazla uzun sayılıyor. 4. yıl sonunda  yeni bir şirkete, yeni bir pozisyona geçemeyenler kendilerini kötü hissediyorlar. Y kuşağı ve Z kuşağı temsilcisi gençler için ömürlerini bir şirkette doldurmak geçerli bir opsiyon değil. Genetik kodlarına aykırı neredeyse.

Zaten isteseler de dayanamazlar. Kendisini çok sıkı şekilde geliştiren ve değişimin sürekliliğine ayak uyduranlar dışında kalanların becerileri de kısa bir süre içinde yetersiz kalmaya, eskimeye başlıyor. Kızacaksanız ama artık çalışanlar çok hızlı bir şekilde hurdaya çıkıyorlar.

Ekonomilerdeki hızlı dalgalanmalar ve pek çok sanayide düşen kar marjlarının yarattığı geniş kapsamlı işten çıkarmalar, durumu daha da kötüleştiriyor. Türkiye’de durumda daha iyi ama daha ne kadar böyle devam eder, görmek lazım.

Bütün bunların yarattığı temel sonuç tek kelime ile BELİRSİZLİK.

Artık iş hayatlarımız eskisinden çok daha fazla BELİRSİZLİKLERLE dolu.

Bir şirkette uzun süre çalışabilmek olanağımız kısıtlı.

Aynı beceri seti ile uzun süre durumu idare etmek de imkansız.

Her şey belirsiz…

Peki o halde ne yapacağız?

AKIŞKAN olacağız!

Yarın devam ediyoruz, görüşürüz.

Bir Cevap Yazın