+905325441237
bora@ozkent.co

Anthony Bourdain ve İnovasyon

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Ölümüne sanki ailemden birisini kaybetmişim gibi üzüldüğüm Anthony Bourdain’ın yaşam hikayesi, yeniliğe ve inovasyona olan düşkünlüğünün daha gençlik yıllarında kendini göstermeye başladığını anlatıyor. 

Anthony Bourdain, ailesiyle birlikte Fransa’ya yaptığı bir ziyaret esnasında; bir istiridye teknesinde, istiridyeyi hayatında ilk defa tadıyor. O günden sonra, aklında, yeni tatları (iyi veya kötü) keşfetmek üzere dünyayı dolaşmak gibi bir fikir uyanıyor! Ve bildiğiniz gibi bu hayalini, gerçekleştiriyor da… 

Bu küçük anı bile, Anthony Bourdain’ın yeniliğin peşinden koşan ve hayal etmekle kalmayıp, bu hayali gerçekleştiren inovasyona yatkın, girişimci ruhunu anlatmak için yeterli…

O’nun, dünyanın en etkili şefleri arasında gösterilmesi, bir rastlantı değil. Şef olmasının yanı sıra, O bir yazar, seyahatlerini doküman haline getiren disiplinli bir gezgin ve aynı zamanda da bir televizyon yüzü. 

Tüm bunları bir araya getirebilmek, sadece inovasyona ve yeniliğe olan tutkuyla açıklanabilir.

Anthony, TV programlarında da; tüm dünya kültürlerini, mutfaklarını ve insanların yaşamlarını hangi koşullarda sürdürdüklerini keşfetmeye devam etti. 

Bu arada beni de şaşırtan yeni bir şey öğrendim, meğer Anthony Bourdain aynı zamanda kurgu edebiyatla da ilgileniyor, ve tarih kitapları da yazıyormuş.

Belki de, O’nun, zihnini birçok alana ve kültüre bu kadar açık hale getiren detaylar, yine ailesiyle ve yetiştirilme tarzıyla ilgili. Çünkü, Tony (yakın arkadaşları O’na bu şekilde hitap ederdi), bir röportajında herhangi bir dine ait olmadan büyüdüğünü belirtiyor. Bunun altında yatan nedenler de, aile fertlerinin farklı ülkelerden gelmiş olmaları ve farklı dinlere mensup olmalarıdır belki de? 

Inovasyona açık olmak, yatkın olmak, popüler tabirle “open-minded” veya kreatif olabilmek dile kolay! Fakat bunu hayata geçirmek, özellikle de eyleme ve başarıya dönüştürmek hiç de o kadar kolay olmasa gerek. 

Anthony Bourdain’ın yaşam şekline, yaptıklarına, gençlik yıllarına, girişimci ruhuna baktığımızda, tam bir inovasyon düşkünü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

RIP Tony!

Bir Cevap Yazın