+905325441237
bora@ozkent.co

Apple Nihayet Gerçek Bir İnovasyon Yaptı

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Malum, dün Apple’in yeni ürün lansman günüydü.

Ve her Apple yeni ürün lansman gününde olduğu gibi, yeni ürünlerini beğenenler de oldu, beğenmeyenler de.. sosyal medya yorumdan geçilmiyordu.

Beğenmeyenler kampının en büyük argümanı “Yeni bir ürün yok ki, sadece eski ürünlerde göz boyacı iyileştirmeler var, yetti artık!” şeklinde.

İlk bakışta çok haksız bir argüman da değil açıkçası. Çünkü Apple yeni bir ürün çıkarmak yerine, cep telefonlarının ekran büyüklüğü, rengi, fotoğraf kalitesi gibi tali iyileştirmelerle yetinmişe benziyor.

Ama ben tam tersini düşünüyorum.

Apple bence uzun süre sonra ilk kez ciddi bir inovasyon yaptı ve insanlığa yeni cicili bicili ürünler satmanın ötesine geçip, gerçek bir problemi çözmek konusunda önemli bir adım attı.

Dün tanıtılan Apple Watch Series 4, kullanıcıların doğrudan bileklerinden EKG çekmelerini sağlayarak kalp krizi risklerine karşı onları uyarıyor, önemli sağlık sorunlarına neden olabilecek Atriyal Fibrilasyon (AFib) belirtileri olup olmadığını takip ederek, kayıtları PDF dosyası halinde doktorlarla paylaşabiliyor.

Ayrıca Apple Watch ayrıca kullanıcının yere düştüğünü algılayarak kullanıcıya bir mesaj gönderiyor. Eğer kullanıcı mesaja bir tepki vermezse Watch doğrudan acil servisi arayarak yardım istiyor ve konumu bildiren bir mesaj gönderiyor.

Apple Watch bu iki muazzam özelliği sayesinde özellikle yaşlıların ya da sara gibi kronik rahatsızlıkları olan insanların hayatlarına büyük değer katacak. Ürün’ün FDA onaylı olduğunu, yani resmen bir sağlık aracı olarak tanımlandığını da eklemeliyim.

Kalp krizinin hala en önemli ölüm nedenlerinden birisi olduğunu düşünürseniz Watch’ın insanlık için ne kadar yararlı bir ürün olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bu arada ticari açıdan da Apple çok akıllıca bir hamle yapmış bence. Normalde Apple Watch kullanıcısı olmayan yaşlı insanları da müşterisi haline getiriyor sağlık alanındaki yenilikler.

Ne diyeyim, Apple hakikaten 1 Trilyon dolarlık şirket olmayı hakediyor.

Bir cevap

Bir Cevap Yazın