+905325441237
bora@ozkent.co

Apple Watch İlginizi Çekmemişse Yanlış Yoldasınız Demektir

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

apple-watch-6_1-1100x530Bu hafta yapılan Apple Watch lansmanına iş dünyasının tepkilerini izlemek son derece ilginç 4 gözlem yapma fırsatını verdi bana.

Birinci (ve beni dehşete düşüren) gözlemim Türk iş dünyasının konuyla neredeyse hiç ilgilenmemiş olması.

Bir kaç teknoloji ve girişimcilik düşünürünün dışında hiç bir üst seviye Türk yöneticisi konuyla ilgili hiç bir açıklama yapmadı, Apple Watch’ın kendi endüstrisi üzerindeki etkilerinden ve ona karşı ne gibi hazırlıklar içinde olduklarından hiç bahsetmediler.

Bazı bankalarımızın Apple Watch uyumlu uygulamalar geliştirmesi sevindirici olsa da, büyük resme baktığımızda Türk iş adamlarının ve yöneticilerin daha önemli işlerle uğraşmaktan (mesela ne olacak bu dövizin hali geyikleri) bu kritik teknolojik atılıma ilgilenmeye vakit ayıramadıklarını söyleyebiliriz herhalde. Sıkıntı büyük.

İkinci (ve beni pek de şaşırtmayan) gözlemim ise Apple Watch’ın direkt olarak saldırdığı İsviçre saat üreticilerinin Apple’in sektörleri üzerindeki yıkıcı etkisine çözümler üretmek yerine onu aşağılamak, küçümsemek ve görmezden gelmek yoluna gitmeleri oldu. Onlara kalırsa insanlar asla mekanik saatlerinden vazgeçmeyecekler ve Apple saat piyasasından geldiği gibi gidecek.

Demek ki yeni teknolojilerin yıkıcı etkisi karşısında eski düzen oyuncularının görmezden gelme tepkisi hiç bir zaman değişmeyecek. Tıpkı Kodak yöneticilerinin dijital fotoğrafçılığın gelişimini inkar etmiş olmuş olması gibi…

Üçüncü (ve bende hayranlık yaratan) gözlemim bazı uluslararası firmaların (genellikle Amerika’lılar) Apple Watch’u inanılmaz ciddiye almaları ve saatin lansmanı ile aynı anda onunla uyumlu kendi ürünlerini piyasaya sürmeleri oldu.

Salesforce.com, Evernote, BetterWork, Invoice2Go gibi firmalar Apple Watch’un getirdiği harika olanaklardan yararlanan yepyeni aplikasyonlarını dün lanse ettiler. (Bu ürünlerin detayları için okuyunuz: http://www.businessinsider.com/salesforce-evernote-slack-and-other-apple-watch-business-apps-2015-3). Demek ki bazı şirketler yoğun işlerinden kafalarını kaldırıp gerçekten önemli olan değişimleri gözlemleyip hızlı bir şekilde aksiyonlarını üretebiliyorlar.

Pek çok teknoloji düşünürünün aksine ben Apple Watch’un dünyayı değiştirecek yeni bir Apple bombası olduğuna inananlardanım. Apple’in dünyayı nasıl değiştireceğini önümüzdeki yazıda ele almaya çalışacağım. Ama şunu söyleyebilirim, her ne iş yaparsanız yapın, Apple Watch ilginizi çekmemişse doğru yolda değilsiniz demektir.

Beni izlemeye devam edin.

Yazar: Bora ÖZKENT

2 cevap

  1. techannouncer dedi ki:

    Ben yanlış yolda olduğumu düşünmüyorum. Hala akıllı saatlerin neden kullanılması gerektiği konusuna bir cevap bulamadım kendime. Üzerinde nasıl olabilir konusunda kafa yorduğum akıllı telefondan bağımsız çalışan akıllı saatlere ilgi duyuyorum ama telefonla senkronize olmadığı için saati bile göstermeyen akıllı saatler bana çok saçma geliyor. Ayrıca akıllı saatlerin küçük ekranları yüzünden insanlar çokça vakit geçirdiği video izleme, oyun oynama, webde gezinme, haber/blog okuma gibi özellikleri de -cebinde telefon dururken- tercih etmeyecektir. Sırf bildirim veriyor diye de akıllı saate ilgi gösterilir mi bilmiyorum ama dünyada tüketmeye hevesli insan çok. Haberler, reklamlar, duyurular, lansmanlar derken herkes Apple Watch’ı konuşuyor olabilir pazarlama firması olmasının sonucu olarak bu durum Apple’ın her lansmanında oluyor.

Bir Cevap Yazın