+905325441237
bora@ozkent.co

Apple’de Ters Giden Bir Şeyler Var!

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Süper karlı ve hala peynir ekmek gibi telefon satan dünyanın en değerli şirketi hakkında olumsuz yorum yazmak biraz ters gelebilir size.

Ama yıllardır olağanüstü ürünlerini büyük bir keyifle kullandığım ve fanatik müşterisi olduğum Apple’in iyiye gitmediğini kendi deneyimlerimle hissediyorum.

Evet son aldığım Apple ürünü olan IPad Pro müthiş bir ürün (saçma sapan kalemi hariç) ama onun dışındaki Apple ürünleri ile olan ilişkilerimde hızlı bir bozulma var. Eski özenli müşteri deneyimini ve harika tasarımları bulamıyorum artık Apple’de.

İşte size bir kaç örnek:

Apple Music: Büyük bir hevesle kullanmaya başladığım müzik servisi kısa süre sonra hüsrana dönüştü benim için. Bir türlü çözmediğim ara yüzünden sıkıntı geldi. Spotify’a geri döndüm.

Apple TV: Film indirmek için bazen saatlerce beklemekten yüreğim daraldı. Ayrıca filmler son derece pahallı, hele bir de dizi izlemeye kalkarsanız her bölüme ayrı para harcamanız gerekiyor. Bu kategoride Apple TV Netflix’e yenildi benim nezdimde. Üstelik Netflix orjinal içeriğe de sahip ve harika belgeseller üretiyor. Ayrıca bir cihaz da satın almanız gerekmiyor.

Apple Watch: En büyük hayal kırıklıklarımdan birisi. Türkiye’de ilk Apple Watch alanlardan birisiyim ama artık kullanmıyorum. Arayüzünü hala çözemedim. Herhangi bir konuda harika bir çözüm getirmedi bana. Su geçirmezlik özelliğini yeni versiyona saklamaları ise tam bir klasik büyük kurum sahtekarlığı. Oysa ne ümitlerim vardı Apple Watch konusunda, yazık oldu.

ICloud: Kullanıcısını bu kadar zorlayan ve her daim şüphe içinde bırakan bir bulut uygulamasını Apple kendisine nasıl yakıştırıyor anlayamıyorum. Bu kategorinin açık ara galibi Dropbox benim için. Icloud ise her an kötü sürprizler yapabilen bir başbelası nezdimde.

MacBook: Fanatik bir MacBook Air kullanıcısı olarak bir ara satın almaya heves ettiğim ama aşırı pahalı olan ve gerekli girişlere sahip olmadığı için bir o kadar parayı da aksesuarları için harcama zorunluluğu getiren tuhaf ürün. Evet çok şık ve zaman zaman beni tahrik ediyor. Ama…

IpadPro Kalemi: Bir diğer yeni dönem Apple ürün tasarımı faciası. Kalemin yapabildikleri hoş ama tasarımı ergonomiden o kadar uzak ki. Bu kocaman kalemi Ipad’e iliştirecek bir mıknatısı ya da gömlek cebime sıkıştırabileceğim bir sapı bize çok gören Apple tasarımcılarına teesüflerimi iletiyorum. O da Apple Watch gibi kullanılamayan ürünler mezarlığına gitti evde.

Iphone: Şu anda SE kullanıyorum ve yeni IPhone modellerine geçmek için hiç bir geçerli neden bulamıyorum. Bir de arkadaşlarımın Samsung cihazları ile çektikleri fotoğrafların müthiş kalitesini gördükçe iç geçiriyorum. Hadi ama Apple, daha iyisini yapabilirsin.

Kablo Felaketi: Beni en çok sinirlendiren Apple terbiyesizliği işte bu. Kabloların üzerindeki plastik kaplama çok hızlı sıyrılıyor ve bir süre sonra teller de kopuyor. Bu konuda hiç bir iyileştirme yapılmaması Apple’in müşterilerini eskisi kadar sevmediğini düşündürüyor bana.

Siri: Kızıma oyun arkadaşı olmaktan başka hiç bir şeye yaramıyor hala. Siri’nin yeteneksizliği ve öğrenme konusundaki beceriksizliği beni Yapay Zekanın gelişimi konusunda şüpheye düşürüyor.

Apple’in en büyük şansı rakiplerinin -şimdilik- daha iyi şeyler yapamaması ve markanın olağanüstü gücü. Ama CEO Tim Cook bu kafayla devam ederse Apple’in geleceğinin çok parlak olduğuna inanmıyorum. Belki de biriktirdikleri 250 milyar doları artık kampüs inşaatlarına değil de harika ürünler geliştirmeye ayırmalarının zamanı gelmiştir.

Siz ne dersiniz, sizin Apple ile görüşünüz ne sevgili okurlarım?

4 cevap

 1. Kursad dedi ki:

  Fonksiyonel olarak eksiklerinde sizle hemfikirim. Ama esas yakistiramadigim nokta, son reklamlarinda su gecirmezlik ozelligini anlatirken, reklam sonunda sivi temasi garanti kapsaminda degildir notu yer almasi. Siradan bir marka kendini guvenli bir alana boyle cekebilmeli, ama apple yapmamali bence

 2. erkan dedi ki:

  Çok haklı ve yerinde eleştriler.Tamamına katılıyorum.Özellikle de kablolar ve bağlantılar tam bir hayal kırıklığı.Sadelik ve basit/kolay olmak her alanda başarı getirmiyor.Spotify bence de rakipsiz durumda hala…

 3. Semih Yazıcı dedi ki:

  Eleştirileri tamamen haklı buluyorum. Bir firma nasıl kendini batırmaya tam kararlılıkta ürünler geliştirir sorusunun cevabı Apple diyebiliriz. İnovasyondan uzak bir görüş açısına sahip bir yapıya sahip.

  • boraozkent dedi ki:

   Güçlü bir firma Apple ve çok büyük kaynakları var, toparlayabilirler. Biz sevenleri olarak uyarılarımızı gündeme getirebiliyoruz ancak.

Bir Cevap Yazın