+905325441237
bora@ozkent.co

Bankacılık Sektör Dijitalleşmenin Tehditi Altında (3 Dakikalık Okuma)

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Alibaba’nın tüketicilerin alışveriş davranışlarından yola çıkarak son yılda tüketicilere sağladığı kredilerin büyüklüğü 96 milyar doları bulmuş. Bu haliyle Amerika’nın en büyük 9. bankasına yakın bir değerlemeye sahip Alibaba’nın finans operasyonu.

Amazon ise geçen yıl yaklaşık 10 perakende satış noktası üzerinden müşterilere yaklaşık 1 milyar dolar kredi kullandırmış. Amazon aynı zamanda sigortadan ödeme sistemlerine kadar geniş bir alanda finansal hizmet yatırımlarına devam ediyor.

Japon e-ticaret devi Rakuten’in gelirlerinin %40’ı finansal hizmetlerden geliyor. Rakuten e-ticaret şirketi olmanın yanısıra Japonya’nın en büyük çevrimiçi bankası ve 3. en büyük kredi operatörü durumunda.

Tablo net. Bankaların en büyük rakibi diğer bankalar değil. Hatta Fintechler bile değiller. Bankaların en büyük rakibi Alibaba, Amazon, Rakuten gibi tüketiciyi çok iyi tanıyan e-ticaret devleri. Dijitalleşme rakibinizin kim olduğunu yeniden tanımlamanızı gerektiriyor.

Bu tüm sektörler için geçerli. Mesela bir beyaz eşya üreticiyseniz rakibiniz diğer üreticiler değil ama Getir, Yemek Sepeti ya da Stitch Fix gibi çevrim içi hizmet sağlayıcıları, çünkü doğrudan ürününüze olan ihtiyacı azaltıyorlar.

Pek çok şirketimiz ne yazık ki bu köklü değişimi fark edemiyorlar. Dijitalleşmeyi sadece kanalları ya da insan kaynağı yönetim gibi iç hizmetleri yeni platformlara taşımak olarak gördükleri sürece başları dertten kurtulamayacak.

Bir Cevap Yazın