+905325441237
bora@ozkent.co

Haddini Aş Hikayeleri 1: Sidar Şahin

(Okuma Süresi: 4 Dakika)

Girişimcilik, başarı, motivasyon üzerine çokça yazılar yazıyor, önerilerde bulunuyorum. Bundan böyle size ilham vermeleri için ülkemizdeki ve dünyadaki başarılı, haddini aşan insanların hikayelerini, bugünlere nasıl geldiklerini anlatan yazılar da paylaşacağım.

Başarının aslında bir şans olmadığını, çok çalışmanın, yaratıcılığın, cesaretin, kendine güvenin ne kadar önemli etkenler olduğunu göreceğiz her bir hikâyede.

Hadi o halde ülkenin yetiştirdiği en iyi girişimcilerden biri olan Sidar Şahin’den başlayalım.

Şu an dünya mobil oyunu pazarında çok önemli bir yere sahip olan Peak Games’in kurucusu kendisi.

Üniversite’de okurken internete ve girişimciliğe adım atıyor Sidar.

İlk girişimi, 2003 yılında kurduğu, Funpac adında bir mobil oyun stüdyosu. Bu girişiminde oyunlarını 30 ülkede, 20’den fazla operatör ve portal üzerinden kullanıcılara ulaştırmayı başarıyor.

Sidar’ın ikinci girişimi, aslında bir zamanlar hepimizin videolar izlediği ya da yüklediği, bir video paylaşım sitesi olan izlesene.com. Ve bu site, kurulduğu yılda(2006) Türkiye internet endüstrisinde en yüksek değeri yakalayan girişim oluyor.

Üçüncü girişimi ise milyon dolarlık bir şirket olan Gamegarden. Sonrasında Doğan Grup tarafından satın alınıyor. Sidar bir süre Trendyol.com’un da ortaklığını yapıyor ve sitenin büyüyüp gelişmesinde önemli rol oynuyor.

Ve son girişimi, 2010 yılında kurduğu ve en değerli Türk oyun markası olan, adını sıkça duyduğumuz, uluslararası bir marka olmuş olan Peak Games. (Şu an şirketin ismi Peak olarak geçiyor.)

Türkiye’den dünyaya uzanan Peak’in şu an global mobil oyun pazarının en büyük şirketleri arasında olduğunu biliyor muydunuz? Öyle ki, bugün başta ABD olmak üzere, dünya genelinde milyonlarca kişi her gün Peak’in geliştirdiği oyunları oynuyor.

Peak, kart ve okey oyunları geliştiren bölümünü 2017’de Farmville gibi dünyanın en çok oynanan oyunlarını geliştiren şirketlerden olan Zynga’ya 100 milyon dolar nakit karşılığında satmıştı.

Bu satış, Peak’i dünya genelinde mobil uygulamalardan en çok gelir elde eden firmaların sıralandığı App Annie 2017 Top-52 listesine 37. sıradan girmesini sağlıyor.

100 milyon dolarlık satış sonrasında İstanbul merkezli bağımsız bir oyun şirketi olarak yola devam ediyorlar. Bu sırada mobil oyunlar olan Toy Blast ve Toon Blast ile dünya pazarlarına odaklanmaya devam ediyorlar.

Mobil uygulama veri analitiği kuruluşu Sensor Tower’ın Ocak 2019 verilerine göre Peak’in Toy Blast ve Toon Blast ile elde ettiği toplam aylık mobil uygulama geliri ise yaklaşık 35 milyon dolar.

Peki tüm bu başarılı girişimlerin ardındaki kahraman olan Sidar Şahin neyi farklı yapıyor? Nasıl bu kadar başarılı olabiliyor?

Bir röportajında başarısının sırrı sorulduğunda şöyle cevap veriyor: ‘’Bu işe gönül vermiş doğru insanlarla bu işe başlamak, bütün bunlar ekip işi.’’

Girişimcilerin başarı olması için doğru ekibi bulmasının çok önemli olduğunu, tek başına yapılacak işler olmadığını ve asla vazgeçilmemesi gerektiğini de söylüyor. Ayrıca girişimciliğin bir eğitiminin olmadığını, çok çalışmakla ilgisi olduğunu da sürekli dile getiriyor Sidar.

Amacı ise Peak’i Türkiye’den çıkmış en büyük teknoloji şirketi haline getirmek. Türk mühendislerini, ürün yöneticilerini istihdam edip, dünyaya dokunan oyunlar geliştirmekmiş.

İşte bir girişimin arkasında üretmeye, sürekli ilerlemeye ve öğrenmeye tutkuyla bağlı bir kurucu ve ekip olduktan sonra böyle dünya çapında başarılar kaçınılmaz oluyor.

Ülkemizin Sidar gibi inanan, çok çalışan ve asla vazgeçmeyen vizyoner girişimcilere çok ama çok ihtiyacı var.

Eğer sizin de girişimci olmak gibi bir düşünceniz varsa, ilk olarak Sidar’ın yaptığı gibi iyi olduğunuz şeyi, tutkunuzu belirleyip onu bir iş fikrine dönüştürmelisiniz. Tutku belki de yola çıkmamızı sağlayan en önemli duygudur. Güçlü tutkularımız sayesinde fikirlerimizi, isteklerimizi karşı tarafa kabul ettirebilir, kendimizi geliştirebiliriz ancak. Ben henüz tutkusu zayıf ama başarılı olmuş tek bir girişimci görmedim.

Sonrasında ekibinizi, çevrenizdeki insanları çok iyi seçmeniz gerekiyor. Açık fikirli olmayan, sürekli olumsuz düşünen, yaptığınız işe inancı olmayan ya da o iş için heyecan duymayan insanlardan uzak durmalısınız. Sizinle aynı heyecana, tutkuya ve inanca sahip olanlarla, doğru ekibi kurmanız çok önemli.

Başarı yolundaki diğer etkenler, hepimizin öneminin farkında olduğu, ancak çok azımızın yürütebildiği davranış şekilleri olan azim ve kararlılık. 100 kez başarısız olsa da 101. Kez deneme kararlılığını gösterenlerdir hedefine ulaşanlar.

Tüm bunlar tamamsa çok çalışmak ve adanmışlık ile başaramayacağınız hiçbir şey yok şu dünyada. Hepimizin muazzam işler çıkaracağı farklı yetkinlikleri var. Siz yeter ki keşfedin o yetkinlikleri, cesur olun ve çıkın konfor alanınızdan. O zaman göreceksiniz bambaşka bir dünyanın kapıları aralanacak sizin için.

Demem o ki; Haddinizi aşın!

Bir Cevap Yazın