+905325441237
bora@ozkent.co

Başarı İçin Vizyonun İnanılmaz Gücü!

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 5 Dakika)

Size bir soru:

Bundan 5 yıl sonraki sizi düşünün.

Ne tür bir işle meşgulsünüz?

Nerede yaşıyorsunuz? Ve nasıl bir evde?

Etrafınızdaki insanlar nasıl insanlar?

Kısaca geleceğinizin resmi net mi zihninizde? Kendinizi gelecekte ne ve kim olarak görüyorsunuz?

Neden mi soruyorum bunları? Çünkü zihninizdeki bu resim ne kadar netse, onları gerçekleştirme ihtimaliniz de o kadar yüksek olur.

 İşte biz o resme ‘’VİZYON’’ diyoruz.

‘’Eylemsiz vizyon bir hayal, vizyonsuz eylem ise bir kabustur.” Der bir Japon atasözü.

Lewis Howes, ‘’Mükemmellik Okulu’’ kitabında bir vizyona sahip olmanın önemini harika bir hikâye üzerinden anlatıyor. Ben de sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu hikâye, Angel Martinez’in hikayesi. Sınır tanımayan, ayakkabı dünyasının efsanesi olan ve muhtemelen birçoğunuzun tanımadığı Angel.

1955 yılında Küba’da doğan Angel’i annesi doğduğunda terk ediyor. Henüz bebekken vasilerinin yanına New York’a gönderiliyor. Babasını ise 34 yıl boyunca göremiyor.

Fakir bir mahallede yaşlı teyzesi ve eniştesi ile yaşayan, yaşadığı yerde kendini hep yabancı hisseden Angel’in ayakkabıya ilgisi ilk okulda Converse Chuck Taylor spor ayakkabısına imrenmesiyle başlıyor. Tabi o zamanların en popüler ayakkabısı.

Çocuk aklıyla, havalı olmak için bu ayakkabıdan alması gerektiğini düşünüyor. Fakat tahmin edeceğiniz gibi 6,99 dolara satılan bu ayakkabıyı almaya gücü yetmiyor Angel’in. Onun için çok büyük para.

Teyzesi 1,99 dolar veriyor. Çünkü o paraya ucuz spor ayakkabı alınabiliyor o dönem. Fakat Angel’in sahip olmak istediği tek ayakkabı beyaz bağcıklı ve topuk koruması olan en son model Converse Chuck Taylor All Star boğazlı spor ayakkabısı.

Ayakkabıları almasının bir yolu vardı. Geri dönüşüme tanesi 2 sentten şişeler satmaya karar veriyor. Ve ne yapıp edip biriktiriyor paralarını ve alıyor Converse’lerini.

‘’Bu bir tezahür anıydı; uzun zamandan beri hayalini kurduğum bir şeye nihayet sahip olmak ve bunun en az umduğum kadar ve hatta umduğumdan da iyi çıkmasının mükemmel bir birleşimi.’’ Diye anıyor o günleri Angel.

Ne istediğinden emin olan ve isteği uğrunda elinden ne geliyorsa yapan, aylarca 2 sentlik şişeleri toplayan küçük Angel, ilk hayalini gerçekleştiriyor. Açık ve net vizyonun gücünü de ilk o zaman fark ediyor.

Sadece ayakkabıyı hayal edip, ‘’Onları almam mümkün mü bilmiyorum.’’ Diye sorsaydı kendine? Muhtemelen bir hayal olarak kalacaktı.

Ve şu an bize küçük gibi gelen bu olay tüm hayatını şekillendirmeye başlıyor.

Hayatı boyunca hedeflerini açık ve net şekilde belirlemesi ve hedeflerine ulaşmadaki tutkusu onu dev markalar olan Reebok’un kurucusu, ardından Deckers’in CEO’su yapıyor.

‘’Esas zorluk, elinizde hiçbir referans noktasının bulunmadığı bir geleceğe kendinizi yansıtmaktır. Varlıklı bir ailede büyüdüyseniz, yeni bir otomobiliniz varsa, eviniz güzelse, arada sırada tatile çıkabiliyorsanız, kısacası egzotik şeyler değil ama orta sınıf Amerikan ailesinin hayallerinden bahsediyorum. Büyüdüğüm yıllarda bunlar benim için birer fanteziydi. Televizyon dizilerinde görebileceğim durumlardı. Televizyondaki o ev benim için saraydı ve kendimi oraya ait düşünmek bile yeterince zordu.’’

-Angel Martinez

Howes, kitapta ayrıca vizyon edinmeye dair 3 öneri veriyor.

1-Kesin ve Apaçık Olmalıyız

Bu aynı zamanda Angel’in vizyonun gücü konusunda aldığı en önemli ders.

Angel ‘’havalı bir çift ayakkabı’’ istemiyordu, 6,99 dolarlık, meşhur siyah kanvastan yapılmış, beyaz bağcıklı ve topuk koruması olan en son model Converse Chuck Taylor All Star boğazlı spor ayakkabısı istiyordu.

Bu ayakkabıların hayalini kurarken sanki ayağındaymış gibi hissediyordu ve en önemlisi onlara sahip olmak için her şeyi yapmaya hazırdı.

Bundan çıkarılan ders: İstediğiniz her ne ise, bir girişim başlatmak, hobini işe çevirmek, yeni bir dil öğrenmek, kilo vermek… Tam olarak ne istediğinizi, bunu neden istediğinizi ve ne zaman gerçekleşmesini istediğinizi zihninizde açık ve net bir şekilde canlandırmalısınız.

Elbette sadece bunları yaparak hedeflerinize ulaşamazsınız, ancak zihninizde o resmi çizmeden de hedeflerinize ulaşmak pek mümkün değil.

2-Vizyonunuz Kimliğiniz Olsun

‘’Gerçek bir vizyonumuz olmadığında kimliğimizden yoksun kalırız. Gerçek bir vizyon sahibi olmak, isteklerinizi açıkça ortaya koymaktan ibaret değildir; aynı zamanda ne ve kim olmak istediğinizi tanımlamaktır.’’

Lewis Howes

Gerçekten de şöyle bir düşünüyorum etrafımdaki insanları… En güçlü duran, özgüvene ve net bir karaktere sahip insanların istisnasız hepsinin bir vizyonu var. Hepsi gideceği yolu biliyor ve hepsi yaşama karşı mükemmel bir enerjiye sahip.

Diğer yanda ne istediğini bilmeyen, bilse de şüpheyle yaklaşanlar var. İşte bu insanlar her sabah yataktan zorla çıkan, sürekli ‘’canım bir şey yapmak istemiyor.’’, ‘’tükenmiş hissediyorum’’ diye söylenen insanlar. İşte bu tükenmişlik, yolunu kaybetmiş olmanın, oradan oraya savrulmanın getirdiği tükenmişlik.

3-Teleskopla Oynayın

Angel Martinez, şu şahane bakış açısını anlatıyor, diyor ki:

’Çocukluğumda bir gün teleskopla oynarken bu fikir aklıma geldi. Teleskobun her iki ucundan içeri bakmanızın mümkün olduğunu fark ettim. Küçük uçtan baktığınızda her şey çok uzakta görünür. Ama büyük uçtan baktığınızda ‘’Vay be, teleskobu ters çevirdiğimde her şey farklı görünüyor.’’ Dersiniz. Kendinden şüphe duyan insanlara ‘’Hayatınıza teleskobun yanlış tarafından bakıyor olabilirsiniz.’’ Derim.’’

Ne dersiniz? Belki biz de ulaşılması imkânsız görünen o hayallerimize yanlış taraftan bakıyoruz?

O halde şimdi zihnimizde ‘’gelecekteki bizim’’ resmini netleştirmenin tam zamanı.

Tam olarak ne istiyoruz?

Bunu neden istiyoruz?

Ne zaman gerçekleşsin istiyoruz?

Ya da kısaca şöyle sorayım: ‘’Sizin 6,99 dolarlık Converse’niz ne?’’

Ve yetenekleriyle sınırlı olduğunu sanan arkadaşlarım… Hayır, vizyonunuzla sınırlısınız. Çünkü vizyondur bizi asıl harekete geçiren, bize enerji ve çabalama azmi veren.

‘’Sabahları yataktan atlayarak çıkmak isteyeceğiniz bir vizyon yaratmalısınız. Eğer bunu başaramazsanız, o zaman daha büyük bir hayal yaratıncaya kadar yatağa geri dönün.’’

Lewis Howes

Bir Cevap Yazın