+905325441237
bora@ozkent.co

Başarıyla Şansın İlişkisi Nedir?

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

4 tip şans var.

Birincisi kendiliğinden, sizin kontrolünüzde olmayan nedenlerle başınıza harika bir şey gelmesi. Mesela piyangodan para çıkması. 

Bu tür şansın başarıyla ilişkisi yok. Sadece şanslınız.

İkinci şans tipi, başarılı olmak için çok fazla şey denerken iyi tesadüflerle karşılaşmak. 

Böyle emekle gelen başarılara büyük saygı duyuyorum. Ama bir yandan da bunların insanı çok tüketen ve hayatın güzelliklerinden koparan başarılar olduğunu düşünüyorum.

Üçüncü tip şans açıkgözlere gülen şans.

Çevrelerine başka gözlerle bakan, fırsatları ve eğilimleri keşfeden insanların şansı yakalamalarına her zaman hayranım. 

Ve maalesef onların öğrenilmesi imkansız bir yetenekleri olduğuna inanıyorum.

Son şans türü ise şansın peşinde koşmayan, kendi işlerine bakan, sadece kendi işlerini olağanüstü iyi yapmaya çalışanlara, bir gün yaptıkları işte harika olmalarından dolayı kendiliğinden gülen şans.

Mesela kimsenin okuyup okumadığına aldırmadan yazıyorsunuz. Ve sonra bir gün, hiç beklemediğiniz bir anda birisi yazdıklarınızı, yeteneğinizi, kalitenizi farkdedip size hiç ummadığınız bir fırsat kapısını açıyor.

İşte bu tür şanslıların hastasıyım. 

Çünkü onlar şans peşinden koşmadan büyük başarıyı elde eden insanlar. 

Onlara büyük saygı duyuyorum. 

2 cevap

  1. nuranoz dedi ki:

    Benim için çok net olan olan durum şu ki; üçüncü tiplere saygı duymuyorum. İçine bilgi, emek, deneyim koyamadığınız her şans bir balondur ve söner. Bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir diyerek, hiç bir iş “sadece açıkgözlü olan” birilerine teslim edilemez.
    Dördüncü grup bence asıl olan. Her şeyin, hayatın ta kendisinin bile adeta show dünyası içinde yaşandığı günümüzde yapılacak en iyi yaklaşım; çok çalışmak, işimizi en iyi şekilde yapmak, yeniliklere açık olmak, cesaret ve sorumluluk anlayışı ile yol almak, büyümek, yeni nesillere el vermek, üretme, üretmek, üretmek….

  2. Oğuz dedi ki:

    Şimdi sizin dediğiniz bu noktada insan aklını kullanmalı ve gerisini şansa,benim inancıma göre tevekküle bırakmalıdır.

Bir Cevap Yazın