+905325441237
bora@ozkent.co

Belediyeleri Google Yönetsin

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Malum, belediye seçimleri yaklaşıyor.

Yakında adaylar ortaya dökülüp vaatlerini döktürmeye başlarlar: “Köprü yapıcaz, yol yapıcazzz, park yapıcazzzzzz…”

Peki Google bir siyasi parti olsaydı ve belediye seçimlerine katılsaydı ne vaatlerde bulunurdu acaba?

İşim yok, oturdum Google’in mevcut teknolojilerini kullanarak İstanbul’lulara neler vaat edebileceğini yazdım. Teknolojinin etkin kullanımı ile nasıl daha iyi belediyecilik yapılabilir konusunda fikirler geliştirdim.

Tahmin ederim ki okudukça İstanbul’u Google yönetsin diyeceksiniz:) Tabi sizin de eklemek istediğiniz vaatler olabilir, lütfen yollayınız.


Google Partisi İstanbul Belediyesi Başkan Adayının Seçim Vaatleri
  1. Herkese android tabanlı cep telefonları bedava dağıtılacak. Böylece belediyenin tüm kararlarında tüm İstanbul halkının görüşlerine başvurulacak, yorumları alınacak ve hızlı oylamalarla tam anlamıyla halkla birlikte karar verilecek.
  2. Özel android uygulamaları ile İstanbul’luların şehirde beğenmedikleri bir şeyi gördükleri anda (mesela yolda bir çukur) resim, video, ses kaydı ya da yazı ile belediye yönetimine aktarmaları sağlanacak, belediye ekipleri soruna anında müdahele edilerek yine aplikasyonlar üzerinden halka geribildirim verecekler. Aynı şekilde vatandaşlar yenilikçi önerilerini de kolayca belediye ile paylaşacaklar.
  3. İstanbul’daki tüm taksiler, minibüsler ve otobüsler “Sürücüsüz Google Otomobilleri” ile değiştirilecek. Böylece hem bu sürücülerin yarattığı trafik keşmekeşinden kurtulacağız, hem de araçların kullanım verimlilikleri artacak. Örneğin vatandaşların cep telefonlarından akan verilere göre bu araçların nereye, hangi saatlerde yönlendirilecekleri belirlenecek, aynı yöne yolculuk eden insanların taksi paylaşımı sağlanacak.
  4. Google haritası uygulamasının sürücüsüz google araçlarına entegrasyonu ile şehir yollarının kullanım verimlilikleri artacak. Bütün yolların optimum kullanımı sağlanacak. Ayrıca çok yoğun saatlerde belirli yerlere araç girişi ücretli hale getirilerek toplu taşıma teşvik edilecek.
  5. Dileyen vatandaşlara bedava Google gözlükleri verilecek. Bu gözlükler sayesinde vatandaşların şehir estetiğini bozan yapıları, uygulamaları ve davranışları anında canlı yayında video olarak aktarması sağlanacak. Bu sayede şehiri çirkinleştirenlerle güçlü bir şekilde savaşılacak. Kentli olma bilinci yükseltilecek.
  6. Cep telefonları üzerinden bedava eğitim hizmetleri sunulacak. Video destekli bu eğitimlerde yabancı dilden, yemek pişirmeye kadar geniş bir alanda vatandaşların en kaliteli eğitmenlerden ücretsiz eğitim alması sağlanacak. Ayrıca dileyen vatandaşların kendi eğitim videolarını çekerek diğer vatandaşlarla paylaşması da sağlanacak.
  7. Şehirde paylaşım ekonomisi geliştirilecek. Özel android uygulamaları sayesinde vatandaşların birbirileri ile kaynak paylaşımları zenginleştirlecek. Örneğin otomobillerinde boş yer olanlar bunu aplikasyonlarla ilan edecek yanlarına yolcu alacaklar. Ya da gündüz kullanmadığı park yerini vatandaşlar başka vatandaşlara kiralayabilecekler. Paylaşım ekonomisi elde edilen büyük tasarruflar şehrin güzelleştirilmesine harcanacak.
  8. Şehirdeki tüm ağaçlara birer çip takılacak. Böylece ağaçlar koruma altına alınacak ve vatandaşlara sahiplendirilecek. Herkes bir ağacın sorumluluğunu aldığından bugünkü ağaç kesim rezillikleri sona erecek.
  9. Google haritası İstanbul’a özel hale getirilecek. Böylece adres sormak diye bir şey kalmayacak. “Caminin oradan sağa dön” gibi ifadelerle Türk halkına daha uygun bir yönlendirme dili kullanılacak:)

Bir Cevap Yazın