+905325441237
bora@ozkent.co

Ben Senin İnovasyon Yapabilme İhtimalini Sevdim

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

3025118-poster-p-1-most-innovative-companies-2014-luvoŞirketlerin değerleri hesaplanırken başvurulan iki temel metot var: Şirketin gelecekte elde edeceği nakit akışlarının bugüne indirgenmiş halini hesaplamak (Discounted Cash Flow) ya da vergi ve faiz öncesi karını (EBITA) belli bir çarpanla bir değere dönüştürmek.

Her iki hesaplama metodunda değerlenen şirketin bugünkü iş modeline ve temel ürün kategorilerine sadık kalacağı ve bunlar çerçevesinde iyi yönetimle büyüyebileceği hesaba katılır. Örneğin başarılı bir restoran markasının gelecek yıllarda zincirleşerek daha fazla satış noktasına sahip olacağını varsayılır.

Buna karşın “The Innovator’s DNA” ve “The Innovator’s Method” kitaplarının ortak yazarları olan Nathan Furr ve Jeff Dyer yüksek inovasyon becerileri ile tanınan firmaların değerlerinin hesaplanmasında yukarıdaki iki göstergenin yeterli olmadığını iddia ediyorlar.

İki yazar yaptıkları araştırmalara dayanarak bu şirketlerin piyasa değerlerinin yatırımcılar tarafından sadece mevcut iş modelleri ve ürünlerdeki büyümeye göre yapılmadığını söylüyorlar. Yazarlara kalırsa yatırımcılar bu şirketlerin gelecekte ortaya atabilecekleri inovatif iş modelleri ve ürünler konusundaki beklentilerini de değerlemenin içine katıyorlar.

Furr ve Dyer şirketlerin ileride yapabilecekleri inovasyonlar konusundaki beklentinin değerlerine yansımasına İnovasyon Primi adını veriyorlar. İnovasyon Primi yüksek olan şirketlerin piyasa değerlerinin önemli bir bölümü, yatırımcıların şirketin gelecekte de inovasyon yapabileceği inancına dayanıyor.

İşin şaşırtıcı yönü iki yazarın metodunu kullanarak Dünya’nın en inovatif firmalarını belirleyen Forbes’in listesinde Apple, Google, Facebook gibi kurumların ilk 100’e bile girememiş olanlar. Buna karşın İnovasyon Primi %75.9’u bulan Salesforce.Com listenin lideri olmuş. Listenin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Demek ki yatırımcılar geçmişteki muazzam inovasyonları ile tanınan Apple’in gelecekteki inovasyon kapasitesine çok da güvenmiyorlar. (Apple’in 730 Milyar Dolarlık değeri bir de düşünselerdi ne olurdu acaba dedirtiyor insana).

Türkiye borsasında işlem gören şirketlerin bir inovasyon primi var mı bilemiyorum. Tahminimce yok çünkü hiç bir firmamızın gelecekte yapacağı inovasyonları tartışan ve bunlardan heyecanlanan yatırımcılar göremiyorum ben.

Siz görebiliyor musunuz?

Bir Cevap Yazın