+905325441237
bora@ozkent.co

Beyin Fırtınası Öncesi Sessizlik!

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Son “Beyin Fırtınaları Yasaklansın” yazım epey ilgi gördü. O kadar ki, bazı müşterilerim hemen beni arayarak “Bora Bey, o zaman neden size bir sürü para sayıyoruz  beyin fırtınalarımızı yönetmeniz için?” diye sordu.

Nasıl ama, süper bir pazarlama faaliyeti yapmışım öyle değil mi?

Şaka bir yana, son yazımda beyin fırtınalarını yerden yere vurmuşsam da, bir şirketin işleyişinde, yöneticilerle çalışanların zaman zaman bir araya gelip belirli problemlere yepyeni çözümler düşünmesi gereklidir. Daha da önemlisi şarttır.

Yok yok, daha önce yazdıklarımdan geri adım atmıyorum. Hala kurumlardaki çoğu beyin fırtınasının hiç bir işe yaramadığını düşünüyorum.

Öte yandan etkin bir seans öncesi hazırlık, tecrübeli, daha da önemlisi eğitimli bir moderatörün yönetimi ve beyin fırtınası sonrası yapılacak etkin bir raporlama ve geribildirim ile beyin fırtınalarından alınan verimin yükseltilebileceğini düşünüyorum. Aşağıda seans öncesinde yapılabilecek hazırlıklarla ilgili size bir kaç ipucu sunmak istiyorum. İlerideki yazılarda diğer aşamalara da değinmeyi planlıyorum:

Beyin fırtınasının amacının ne olduğunu netleştirmek herşeyden önemlidir. Kafanız karışıksa, sırf yöneteceğiniz beyin fırtınasının amacını belirleyecek bir ön seans bile düzenleyebilirsiniz. İşin püf noktası az sayıda, hatta mümkünse sadece bir adet amaca odaklanılmasıdır. Amaç tüm katılımcılara seanstan çok önce duyurulmalıdır.
Amacınızda samimi değilseniz beyin fırtınasını hiç yapmamanızı ayrıca tavsiye ederim. Eğer üretilecek fikirlerin uygulanması konusunda kurumunuzda aşılamaz engeller olduğunu düşünüyorsanız ya amacınızı yeniden gözden geçirin, ya iddianızı azaltın, ya kapsamı daraltın ya da seansı tamamen iptal edin. Samimiyetsiz bir beyin fırtınası kadar insanları rahatsız eden çok az şey vardır.

Kimlerin beyin fırtınasına katılacağını seçmeniz ÇOK ÇOK önemlidir. Örneğin amaç yaratıcı bazı yeni çözümler üretmekse ve ekibinizde yaratıcılığı ve çılgın fikirleri ile ünlü birisi yoksa imkanı yok yeni fikirler üretemezsiniz.

Aynı şekilde amaç alternatif çözümlerden birisini seçmekse, o zaman da analitik yönü güçlü birisini takıma katmanız şarttır. Bu kadar basit bir ilkenin bile ne çok beyin fırtınasında gözönüne alınmadığını bilseniz şaşarsınız.

Katılımcı seçiminde bir diğer önemli konu da beyin fırtınasına yetkili ve etkili insanların çağrılmasıdır. Fikri üretip sonra başkalarının onayına sunmak bence çok verimsiz bir yöntemdir. Doğrudan fikrin uygulanmasında söz sahibi olacak oyuncuları beyin fırtınası seansına davet etmenizi öneririm. Böylece hem seans kaliteniz yükselecek hem de üretilen fikirlerin uygulanması hızlanacaktır. Ayrıca yöneticinin zaten onaylamayacağı fikirler üzerinde vakit kaybetmenin çok anlamsız olduğunu siz de kabul edersiniz.

Beyin fırtınasına dışarıdan insanlar katmak da gözönüne alınabilecek bir fikirdir. Dışarıdan bir yaratıcı zihni ekibe eklemeyi düşünebilirsiniz mesela. Ya da üzerine kafa yorduğunuz alanda başarı elde etmiş bambaşka bir endüstriden bir başarı hikayesi sahibini davet edebilirsiniz. Böyle farklı profillerde katılımcılar yepyeni bakış açıları ve bilgiler sunarak katılımcıların zihnini açabilirler. Biz de kendi seansmalarımızda bu tip uygulamaları sık sık yapıyoruz.

Beyin fırtınası öncesinde katılımcıları seansa hazırlamak konusunda yapılacak önbilgilendirmenin de çok önemli olduğunu tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim. Yalnız bu bilgilendirmede sadece seansın amaçlarını ve lojistik bilgilerini göndermek yeterli olmayacaktır. İlham verici makaleler, başarı öyküleri, vaka çalışmaları ve videolar gibi çalışanları seans öncesinde havaya sokacak materyaller seans kalitesini çok yükseltecektir.

Beyin fırtınalarının etkinliğini yükseltmek konusunda başka neler yapılabileceğine ilerideki yazılarımda değineceğim.

Şimdilik bu kadar.

Bir Cevap Yazın