+905325441237
bora@ozkent.co

Bir İnovasyon Fabrikası: Quirky

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

147d402d49ffc3bff314ff4be4ffa5b8Diyelim ki bir fikir yakaladınız; gerçekten işe yarayacağını düşündüğünüz, sizi heyecanlandıran bir ürün var aklınızda. Ancak bunun tasarımı nasıl olmalı, nasıl bir prototip üretmeliyim, kime ürettirmeliyim, teknolojik olarak yapılabilir mi, ürünümü nasıl satabilirim gibi sorular da zihninizi kemiriyorlar bir yandan…

Takmayın kafanızı, harekete geçin, fikrinizi hayata geçirmek için onu quirky.com’a yollamanız yeterli. Üstelik fikrinizi gönderirken öyle karmaşık bir doküman da yazmak zorunda değilsiniz. Sadece hangi problemi, nasıl çözmek istediğinizi açıklıyorsunuz, o kadar. Tabii fikrinizin beğenilmesi şansını arttırmak istiyorsanız daha detaylı bilgiler, çizimler, hesaplamalar da ekleyebilirsiniz. Ama bu tamamen size kalmış.

Quriky sizden gelen fikirleri sitenin takipçilerine açıyor ilk etapta. Bugün sayıları 500.000 kişiye ulaşan Quriky takipçileri fikriniz hakkında yorumlarda bulunuyor ve geliştirme önerileri yapıyorlar. Eğer bir fikir çok sayıda yorum alıyorsa Quirky o fikirde bir potansiyel olduğunu, ürünün insanların ilgisini çektiğini varsıyor.

Her hafta tasarımcı, mühendis ve pazarlamacılardan oluşan profesyonel Quirky takımı, takipçilerden en çok yorum alan 10 fikri pazarlama, üretim ve tasarım açılarından inceliyor ve kendi aralarında bir oylama yaparak üzerinde çalışacakları 2 adet fikri seçiyorlar.

Daha sonra hızla bu iki fikrin prototipini geliştirmeye başlayan Quirky ekibi, prototip geliştirme aşamasında da süreki olarak takipçilerini sürece katıyor. Kullanılacak malzemeden, ürünün rengine hatta fiyatına kadar hemen her unsurda site takipçilerinin fikri alınıyor, bazen de site üzerinden oylamalar yapılarak katılımcı bir şekilde ortak kararlar veriliyor.

Zaman zaman ürün geliştirme süreçlerinde Quirky ekibi üründen vazgeçebiliyor. Teknik zorluklar, maliyet aşımları ya da takipçilerin ilgisinde azalma gibi unsurlar vazgeçmenin başlıca sebepleri arasındalar. Quriky ekibi bu durumu çok doğal karşılıyor, biliyorlar ki inovasyon savaşında başarısızlık başarının özkardeşidir…

Buna karşın eğer işler iyi giderse Quirky ürünün çalışan ve tüm spesifikasyonları tanımlanmış prototipini geliştirip kendi sitesi üzerinden ön satışa koyuyor. Her ürünün belirli bir önsipariş hedefi var. Eğer bir ürün öngörülen zaman diliminde örneğin 1.000 adet önsipariş alabilirse, artık gerçek üretime başlanıyor, çünkü ön sipariş sayesinde artık Quirky talepten emin olmuş durumda.

Quirky iş modelinin en akıllıca yönü, ürünler bir kez satışa başladıktan sonra fikir sahiplerine ve fikrin gelişimine pozitif katkı yapan herkese kazançtan ciddi oranda pay vermesi bu arada. Etkin ve şeffaf kazanç paylaşımı sayesinde insanların hem fikir üretmek hem de başkalarının fikirlerine olumlu katkıda bulunmak konusundaki motivasyonu son derece yükseliyor.

Quirky’i harika bulanlar lütfen bu yazıyı başkaları ile de paylaşsınlar.

Bir Cevap Yazın