+905325441237
bora@ozkent.co

Bir İşine Özen Şaheseri: La La Land

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

la-la-land-afis

Bazı insanlar işlerini o kadar özenerek yapıyorlar ki, sonunda ortaya koydukları ürünün kaçınılmaz bir kaderi oluyor: “Şaheserlik” mertebesine yükselmek.

Bir önceki eseri Whiplash’de caz davulcusu olma yolundaki bir gencin inanılmaz mücadelesini nefes kesici bir filme dönüştüren yönetmen Damien Chazelle, La La Land (Aşıklar Şehri) ile pek çoğumuzun pek de hoşlanmadığı bir türe, yani müzikale, yepyeni bir soluk getiriyor ve kelimenin tek anlamıyla “büyüleyici” bir deneyim yaşatıyor izleyicisine.

Whiplash ve La La Land’in genetik kardeşler olduğu çok açık. Her ikisinde de sanat aşığı gençlerin hayallerine ulaşmak için giriştikleri ümitsiz, yorucu ve yıldırıcı serüvenlere tanık oluyoruz. Ama Whiplash’in sert atmosferinin tersine La La Land aşk, müzik, estetik, romantizm ve şıklık dolu, kelimenin tam anlamıyla büyüleyici bir dünyanın içinde anlatıyor hikayesini.

Filmin tek kamera ve sekansla üretildiğini tahmin ettiğim inanılmaz güzellik ve zorluktaki açılış sahnesi, aşıklarımızın planeteryumda -ki unutulmaz klasik Asi Gençlik’in planeteryumu bu- dans ederek yıldızlara yükseldikleri sahne ve filmin sonunda kahramanların hayatlarının başka türlü aktığını hayal ettikleri sahne…

Bunların her biri birer sinema klasiği olacaklar ileride. Çocuklarımızla, torunlarımızla paylaşmak isteyeceğimiz güzellikte sinema klasikleri…

Başrollerdeki Ryan Gosling ve Emma Stone’un performansları hakkında da bir şeyler yazarsam spoiler veririm diye korkuyorum. Ama Gosling’in danslarına ve piyano çalışına biraz dikkat edin derim, karşınızda gerçekten kusursuz bir dansçı ve piyanist olduğunu göreceksiniz. Emma Stone’un ise gözleriyle yapabildikleri yeter. Baştan aşağıya dört dörtlük sanatçılar bunlar.

Gidin bu filmi sinemada izleyin arkadaşlarım. Kaçırmayın bu şaheseri, memleketin iğrenç gündeminden rengarenk bir büyü dünyasına kaçın iki saatliğine.

Sevgilinizle izlerseniz daha da harika tabii. Birbirinize yeniden aşık olacağınız garantili.

Ama yalnız gitmekten de korkmayın, kim sinemanın büyüsüne aşık olamazsınız diyebilir ki?

Bir Cevap Yazın