+905325441237
bora@ozkent.co

Bırakın Çocuklarınız Biraz Sıkılsınlar, Yaratıcılıkları Artar

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

“Zen ve Motorsiklet Bakım Sanatı”‘nın yazarı Robert M. Pirsig “Sıkılmak her zaman büyük yaratıcılığın öncüsüdür” der.

Eğer Pirsig haklıysa, can sıkıntısından kurtulmak için cep telefonumuzdan kolayca dünyanın eğlenecesine ulaşabilen bizlerin yaratıcılıklarının az olması doğal değil mi?

Can sıkıntısının yaratıcılığın öncülü olduğunu gösteren araştırmalar var.

Bu araştırmalarda deneklere önce süper sıkıcı bir iş verilip sonra yaratıcılık gerektiren bir göreve atandıklarında, çok daha yaratıcı çözümler ürettikleri defalarca ortaya konmuş.

Beynimizin sürekli olarak yeni uyarımlara ihtiyaç duyması yaratıcılıkla can sıkıntısı arasındaki ilişkinin temel sebebi. Dışarıdan uyarım gelmeyince beynimiz hayaller kurarak kendi uyarımlarını yaratmaya çalışıyor.

Sömestir tatilinde çocuklarınızı mutlu etmek, onları eğlendirmek için çaba gösterdiğinize eminim. Ama belki de tıpkı yukarıdaki videodaki çocukcağız gibi onların biraz sıkılmasına izin vermekte de fayda var.

Sıkılan çocukların bir karton kutudan ya da peçeteden süper yaratıcı oyuncaklar üretebildiklerini, kendi kendilerine eğlenceli hikayeler uydurabildiklerini defalarca gözlemlemiş birisi olarak, onların canlarının biraz sıkılmasına kesinlikle izin vermek gerektiğini düşünüyorum.

Ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın