+905325441237
bora@ozkent.co

BİST İnovasyona Yabancı…

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Sık sık Amerikan şirketlerinin piyasaya yeni çıkarttıkları ürünlerin, onların piyasa değerleri üzerindeki etkisine dair haberler okuruz.

Kimi zaman piyasa analistleri bir şirketin piyasaya süreceği yeni ürünün satışlarını patlatacağını öngörüp hisse senetlerinin değerini yükseltirler.

Bazen ise yeni ürünler hayal kırıklığı yaratır, şirketin geleceğine dair ümitleri azaltır, hisse senetleri hızla çakılır.

Mesela çok kısa süre önce Apple’ın, yeni modeli iPhone 5C’yi kontratsız 550 dolardan satışa çıkarması, çok daha makul bir fiyat bekleyen piyasa analistlerini hüsrana uğratmış ve sonuçta şirketin hisse değerleri %5.4 düşmüştü.

İlginçtir, bizim borsa şirketlerimiz ile ilgili böyle bir tek habere bile rastlayamazsınız.

Şirketlerimizin değerlemesinde yaptıkları ya da yapamadıkları inovasyonların adı bile geçmez. Bir tek ekonomi yazarı bile, şirketlerin inovasyon kapasitelerini eleştirmez. Kimse şirketlerimizin gelecek yıllarda hangi inovatif ürünleri piyasaya çıkaracağını merak etmez. İnovatif ürünlerini gururla hissedarlarına ve basına anlatan bir Türk CEO’ya da hiç rastlanmamıştır zaten.

Kısacası, Türkiye borsasında işlem gören şirketlerin piyasa değerlerinin oluşumunda inovasyon yeteneklerinin hiç ama hiç bir etkisi yoktur. BİST inovasyona tamamen yabancıdır…

Eh durum bu olunca, yöneticilerin gündemlerinde inovasyonun gerçek anlamda yer tutmaması da gayet doğal. Kaldı ki, Türk şirketlerinin büyümesinde (ve tabii iş adamlarının zenginleşmesinde) inovasyonun bugüne kadar hiç bir etkisi olmamıştır zaten.

Birkaç istisna dışında, Türk şirketleri fikirlerle değil, doğru köşebaşlarını tutarak ve hükümete yakın durarak zenginleşmiştir. Bu gelenek BİST endeksine bugün de yansımaya devam etmektedir. Geçenlerde Koç grubunun hükümetle arası bozulunca hisse değerlerini nasıl tepe takla oldu hatırlıyor musunuz örneğin?

Ne zaman ki ülkemiz iş adamları kafalarını hükümetle ilişkileri yerine yepyeni, harika ürünlere yoracaklar, o zaman bu memleket gelişmeye başlayacak gerçek anlamda. Ne zaman ki BİST endeksinde inovasyonun bir rolü olacak, o zaman gelişmekte olan ülke saçmalığından kurtulup, gelişmiş ülke kıvamına geleceğiz.

 

Bir Cevap Yazın