+905325441237
bora@ozkent.co

Blockchain Sanatı Nasıl Değiştiriyor?

(Okuma Süresi: 4 Dakika)

Blockchain teknolojisinin hayatımızı nasıl değiştireceği ile ilgili çok sayıda tahmin yazıldı çizildi bugüne kadar.

Ama blockchainin sanatı nasıl kökten etkileyebileceğinin Forever Rose (Sonsuz Gül) projesi ile karşılaşana kadar pek farkında değildim açıkçası.

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Kevin Abosch  ile blockchain sanal hediye protokolü girişimi GIFTO ortaklığında gerçekleştirilen Forever Rose çok ama çok ilgi çekici bir proje.

Sevgililer günü içi yapılan çalışmada, Abosch’un çektiği kırmızı bir gülün dijital fotoğrafı, kripto para yatırımcısı 10 koleksiyonere toplamda tam 1 Milyon Dolar’a satılmış.

Ama burada esas ilginç olan, yatırımcıların fotoğrafın basılı halini değil, birer dijital tokene dönüştürülmüş hisselerini satın almaları.

Bu tokenler tıpkı para gibi bozdurulabildiklerinden, ileride dijital fotoğrafın daha küçük hisselerinin ticareti de yapılabilecek.

Koleksiyonerler ödemelerini de kripto paralar ile yapmışlar bu arada. IAMA ve GTO kullanılarak yapılan ödemelerle her yatırımcı dijital Forever Rose’un 1/10 hissesine denk gelen ve Ethereum blockchain üzerinde yaratılmış birer ERC20 Token’ini satın almış.

1.000.000$’lık değeriyle Forever Rose’un şimdiye kadarki en değerli sanal sanat eseri olduğu tahmin ediliyor.

Eserin satılmasından elde edilen para da çocuklara bedavaya kodlama eğitimleri veren bir vakıf olan The CoderDojo Foundation’a bağışlanmış bu arada.

Yani anlayacağınız sanal ortamda yaratılan bir sanat eseri, sanal paralar karşılığında, sanal tokenler halinde hisselere bölünerek satılmış ve elde edilen gelir de sanal dünyayı güçlendiren bir vakfa bağışlanmış:)

Nasıl, alıştığımızdan tamamen farklı bir dünya, öyle değil mi?

Ve Forever Rose Sadece Bir Örnek!

Blockchain’in sanat piyasasının üzerinde önemli etkileri olacak gibi gözüküyor.

Sanat eserlerinin nasıl alınıp satıldığı ile köklü iş modeli ve değer zincirinin tamamı bu yeni teknolojinin etkisi ile değişecek. Nasıl mı? Buyrunuz.

Sanal Sanatçılar

İlk etki Forever Rose örneğinde de gözüktüğü gibi dijital sanat üzerinde olacak.

Son dönemlerde video gibi dijital sanat eserlerinin sayısında büyük artış var. Ancak fiziksel sanat eserlerinden farklı olarak, dijital sanat eserleri kolayca kopyalanan ve transfer edilen ürünler.

Bu eserlerin blockchain üzerinde kaydedilmesi sanatçıların haklarının korunması ve eserlerin ikinci el piyasalarının doğması açısından çok yararlı.

Koleksiyonerler

Blockchain sanat koleksiyonerleri için de çok yararlı.

Aldıkları eserlerin orijinal mi yoksa kopya mı olduğu konusunda her daim endişe eden sanat tutkunlarının, orijinal eserlerin Blockchain’e kaydedilmesi sayesinde kendilerini güvende hissetmeleri mümkün.

CodexProtocol ve Verisart bu alanda hizmet vermeye başlayan ilk startuplar.

Eserlerin tüm fiziksel özelliklerini ve tarihçelerini blockchaine kaydeden bu startuplardan ilki sadece sanat eserleri değil, antika otomobil veya saat gibi kolleksiyon parçalarında da aynı hizmeti verebiliyor.

Sanat Yatırımcıları

Sanat eserleri en önemli yatırım alanlarından birisi haline geldi son yıllarda. Ünlü sanatçıların eserleri milyonlarca dolara el değiştirebiliyor ve zaman içinde diğer tüm yatırım araçlarından daha iyi getiriler üretebiliyorlar.

pasted image 0Singapur’lu startup Maecenas blockchaine kayıtlı sanat eserlerinin hisselerini satarak, yatırımcıların çok ünlü eserlerden küçük olsa bir pay almalarını sağlıyor örneğin.

Yakın zamanda yandaki resimde gördüğünüz Andy Warhol’un “14 Small Electric Chairs” (14 Küçük Elektrikli Sandalye) adlı 5.6 Milyon$ değerindeki tablosunun %31,5’i Maecenas’ın dijital ortamda yönettiği bir müzayedede satılmış.

Ünlü sanat eserlerinin tıpkı birer hisse senedi yatırımı gibi ticaretini sağlayan Maecenas türü girişimlerin sanat dünyasındaki yatırımcı sayısını hızla artırması öngörülüyor.

Müzayede Evleri

Sanat ticaretindeki değer zincirinin bir diğer önemli unsuru da Müzayede Evleri hiç kuşkusuz.

Bunların en ünlülerinden olan Christie’s yakın zamanda içinde Edward Hooper ve Georgia O’Keefe gibi çok ünlü sanatçıların eserlerinin de bulunduğu Barney A. Ebsworth kolleksiyonunun sertifikasyon sürecini blockchain girişimi Artory ile birlikte yaptı.

Bahsi geçen koleksiyonun toplam değeri 300 Milyon$’ı geçiyor bu arada. Christies’s bilgi sistemleri yöneticisi Richard Entrup blockchain sayesinde daha şeffaf ve güven veren bir yapıya kavuştuklarını söylüyor.

Sonuç: Blockchain yeni bir dünyanın kurulmasında büyük bir rol oynuyor, oynayacak. Daha yolculuğun başındayız, sağlıktan, güvenliğe, yayıncılıktan, spora kadar her alanda blockchainin yarattığı değişimleri ve fırsatları gördükçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Umarım yazı ilginizi çekmiştir. Eğer öyleyse paylaşmanızı rica ederim.

 

 

Bu Yazıyı Yazarken Yararlandığım Kaynaklar: 

Fast Company: How the blockchain is changing the art market

Forever Rose Project

Bir Cevap Yazın