+905325441237
bora@ozkent.co

Boş Korkularınızın Mimarı Sizsiniz

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Korkmak bizi tehlikelerden koruyan, başımızı derde sokacak şeyleri yapmaktan alıkoyan yaşamsal önemde bir duygu.

Ama her an korku içinde olmanın yeni şeyleri denemenin, haddimizi aşacağımız maceralı yolculuklara çıkmanın önünü tıkadığı da bir gerçek.

O kadar çok gerçekleşmemiş ihtimallerden dolayı korkuya kapılan, olabileceklerin en kötüsünü hayal edip endişe denizlerinde boğulan ve harekete geçemeyen insan var ki.

İşin ilginci şu; araştırmalar hayatımızda gerçekten korkacak bir şey olmadığı zaman, korkacak şeyleri kendi kendimize yarattığımızı, çevremizde olan bitenleri adeta korkulacak şeyler bulmak hevesiyle incelediğimizi gösteriyor.

Beynimiz bir miktar korkuya ihtiyaç duyuyor anlaşılan ve gerçeği yoksa hayalisini yaratıyor.

Oysa gerçekten korkacak bir durumda beynimiz korkmayı bir kenara bırakıp harekete geçiyor ve bizi korkulacak durumdan kurtarıyor. Ve beynimiz bundan çok hoşlanıyor.

İnsanların macera sporlarına olan tutkusunun açıklaması da bu zaten. Ortada sadece sizin vesveseleriniz varsa beyniniz strese giriyor, çünkü yapabileceği gerçek başka bir şey yok!

Evet, haddinizi aşmak için korkutucu yeni şeyler denemeniz gerekiyor, ama eğer bunu yapmasanız da beyniniz korkulacak şeyleri zaten yaratıyor anlayacağınız. h

Bir Cevap Yazın