+905325441237
bora@ozkent.co

Büyük Bir Fikre Değil, Size Özgü Bir Fikre İhtiyacınız Var

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

 

Girişimcilik hayalleri kuran pek çok kişi büyük bir fikrin peşindedir. Kimsenin daha önce düşünmediği ama büyük pazar potansiyeli olan bir fikrin…

Eh, bu kadar büyük bir fikri bulmak da pek kolay olmadığına göre oturduğumuz yerde oturmaya devam etmek daha akıllıca olacaktır.

Hele hele bir beyaz yakalıysanız ve tatlı tatlı damlayan bir maaşınız varsa sizi bir anda çok zengin edecek dev bir fikri bulmadığınız sürece salla başı al maaşı denkleminden asla vazgeçmemek gerekir öyle değil mi?Değil!

Benim girişimcilik hayalleri kuran herkese ve tabii ki özellikle de beyaz yakalılara önerim küçük ama kendilerine ait, yani kendilerine özgü bir fikir bulmaları yönünde oldu her zaman.

Küçük ama kendilerine özgü bir fikir.

Hugh MacLeod’un Ignore Everybody (Boşverin Herkesi) adlı kitabında okuduğum harika satırlar da bu önerimi destekliyorlar.

MacLeod kimsenin ciddiye almadığı, sonunda bir yere varıp varamayacağını kendinizin bile bilmediği, ama yapmaktan kendinizi alıkoyamadığınız, yapmaktan zevk aldığınız, hatta onu yapmak uğruna para ve zaman gibi en önemli iki kaynağınızı tükettiğiniz bir fikre emek harcamanın girişimciliğe atılmak için en doğru yöntem olabileceğini iddia ediyor.

Aynen katılıyorum kendisine.

Ve bir yerde maaşlı çalışıyorsanız bunu daha da kolay yaparsanız çünkü geçim derdiniz de yoktur.

Yeni ve küçük fikrinizden geçinmek gibi bir kaygınız olmayınca da onu harika hale getirmek, kendi zevkinize göre adım adım geliştirmek, sizi mutlu edecek bir forma dönüştürmek ve onun üzerinde gönlünüzce oynamak daha kolay, daha kaygısızca olur.

Ve herhangi bir şeyi tam anlamıyla size özgü hale getirirseniz, bu özgünlük başkalarının da dikkatini çeker, adeta bir mıknatıs gibi onları müşteriniz haline getiren bir ilgi odağına dönüşür.

Ünlü  ve başarılı aşçılardan, sanatçılara, girişimcilerden, diyetisyenlere kadar geniş bir alanda özgünlüğün asıl fark yaratan unsur olduğunu çok sayıda örnekle açıklayabilirim.

Özgünlük tüm başarılı girişimlerin en temel ortak noktasıdır.

Ve bir ürünün ya da hizmetin kendine özgü hale gelmesi girişimcinin emeğine, sabrına ve dayanıklılığına bağlıdır.

Eğer başkalarının ve hatta kendiniz bile anlamsız bulduğunuz ama emek harcamaktan kendinizi alamadığınız bir tutkunuz varsa ve ondan para kazanmanız da gerekmiyorsa sonunda tam anlamıyla özgün bir fikre dönüştürebilirsiniz onu.

Sizin küçük ama tamamen size özgü bir fikriniz var mı ve üzerine çok emek harcıyor musunuz? O halde belki de siz geleceğin başarılı bir girişimci adayısınız.

Bir Cevap Yazın