+905325441237
bora@ozkent.co

Büyük Devrim: 3 Boyutlu Baskılama

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

“3 boyutlu baskılama internetten daha büyük olacak.” – Chris Anderson, WIRED dergisinin eski Yönetim Editörü ve Üreticiler: Yeni Sanayi Devrimi (Makers: The New Industrial Revolution) yazarı

Hala çoğunlukla endüstriyel alanda prototip üretiminde kullanılan 3 boyutlu baskılama, yavaş yavaş Dünya’yı etkileyecek en büyük inovasyonlardan birisine dönüşüyor. Bugün Arabaların tüm gövdeleri, komple işlevsel bisikletler (aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin) ve hatta mükemmel şekilde uçabilen insansız hava araçları 3 boyutlu baskılama araçları ile üretilebiliyorlar. Aslında sanırım basılabiliyorlar demeliyim.

Bu devrimin fiziksel ürünleri kapsadığı gerçeği onu doğrudan “internetten daha büyük” devrim kategorisine sokuyor. İnternetin inanılmaz bir etkisi olsa da, öncelikli olarak tayfın dijital ucuna odaklanmış durumda. Ancak ürünlerin fiziksel üretimini ve dağıtımını kökten değiştirdiğiniz zaman, internet hayatımızı sanayi devriminin etkilediği ölçülerde etkilemeye başlıyor olacak.

Anderson’a göre; Artık dünyadaki fabrikalar “bulut imalat” anlamına gelen şeyleri yaratarak, artan bir şekilde internet kanalıyla herkese açık hale geliyorlar. Ayrıca dev üretici toplulukları da Kickstarter ve Etsy gibi internet siteleri etrafında büyüyorlar. Silikon Vadisi’nde son zamanlarda en çok tekrarlanan kelimeler “donanım artık yeni yazılım” olmuş durumda.”

Kısacası artık internetin gücü artık fiziksel maddelerin yapımında da uygulanabiliyor. Bakalım daha neler göreceğiz.

Bir Cevap Yazın