+905325441237
bora@ozkent.co

Büyüklerin Küçük İnovasyonları…

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

normal_business_model_innovation_500Bir önceki yazımda  BMW’nin radikal inovasyonlar konusundaki başarılarından ve buna karşın BMW’nin ender rastlanan bir tür olduğunu, çoğu büyük kurumun radikal inovasyonlar yapmayı beceremediğini anlatmıştım. Kaldığım yerden devam edeyim.

Büyük kurumların radikal inovasyonlar yapmaktaki başarısızlığı istatistiklerle sabit. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki radikal inovasyonların %95’i “startup”lar tarafından yapılmış. Startup’ların AR-GE yatırımlarından aldıkları inovasyon sonuçları büyük şirketlerden 25 kat daha fazla.

Büyük kurumların onca kaynaklarına ve güçlerine rağmen inovasyonda küçük, zayıf ve kıt kaynaklara sahip startuplara yenilmeleri incelemeye değer bir olgu.

Yalın girişimcilik (Lean Startup) devriminin öncülerinden Steve Blanks bu ilginç olguyu bir startupın ne olduğu tanımından yola çıkarak değerlendiriyor. Blank’e göre “Startuplar geçerli bir iş modelini aramak için kurulmuş geçici organizasyonlardır.”

Belki çoğu okurum için gerekli olmamakla birlikte Blank’in yaklaşımını daha iyi anlamanız için “iş modelinin” ne olduğunu kısaca açıklamak istiyorum. İş modeli en temel anlamıyla şirketinizin para kazanma yönteminin hikayesidir. Br işletmenin iş modeli şu sorulara yanıt verir:

  • Müşterim kim?
  • Onlara nasıl bir değer sunuyorum?
  • Onlara nasıl ulaşacağım?
  • Fiyatlandırma ve konumlandırma nasıl olacak?
  • Nasıl gelir elde edeceğim?
  • Üretimi nasıl gerçekleştireceğim?
  • Gerekli sermayeyi nasıl bulacağım, nasıl değerlendireceğim?
  • Maliyet unsurlarım neler olacak?
  • Hangi faaliyetlerde uzmanlaşmam gerekiyor?

Yenilikçi bir iş fikri ile yola çıkan girişimciler için yukarıdaki soruların yanıtları büyük belirsizlikler içerir.  Sinema filmini izleyenleriniz hatırlayacaklardır. Mark Zuckerberg Facebook girişimini başlattığında müşterilerin ilgilendiği bir ürün fikri bulduğunu biliyordu. İnsanlar arkadaşları ile iletişim kurabilecekleri ve yeni arkadaşlıklar yaratabilecekleri bu platforma bayılmışlardı.

Ama hem Zuckerberg’in, hem de ortaklarının bu fikirden nasıl para kazanacakları konusunda kafaları epey karışıktı. Bir diğer deyişle iş modellerini bilmiyorlardı.

Oysa büyük kurumların iş modelleri son derece net tanımlanmıştır ve yıllardır gerçek pazarda test edildikleri için başarıları da ispatlanmıştır. Örneğin büyük bir perakende zinciri iseniz, ürünlerinizi kaça alacağınız, kaça satacağınız, hangi dağıtım kanallarını kullanıp, hangi faaliyetlerde uzmanlaşacağınız çok nettir. Piyasadaki diğer büyük perakende zincirlerinin de iş modelleri sizinle neredeyse aynıdır. Bu nedenle büyük bir perakende zincirinden diğerine transfer olan bir yöneticinin yeni işine adaptasyonu hiç de zor olmayacaktır.

Steve Blank, büyük kurumlardaki bu “belirliliğe” karşın iş modelleri henüz netleşmemiş Startup’ların kendileri için en doğru iş modelini aramasını gerektiği tezini öne sürüyor. Bazı Startup’lar bu yeni iş modelini bulmayı başarır, bazıları ise işlerine bir noktadan sonra devam edemezler, girişimciliğin acı ama doğal kanunu budur.

Tam da bu nedenle başarılı startupları büyük kurumlardan (ve tabii başarısız startuplardan) ayrıştıran en temel yönleri yön “aramak” konusunda daha iyi olmalarıdır. Başarılı Startup’lar müşterilerinin gerçek ihtiyaçlarını, hangi ürün özellikleri ile bu ihtiyaçları tam olarak karşılayabileceklerini  ve iş modellerinin tüm unsurlarını aramak konusunda hırslı, enerjisi yüksek, odaklanmış ve riskler almayı seven insanlardan oluşan takımlardır kısacası.

Oysa büyük şirketler zaten bulunmuş, her detayı yıllarca test edilmiş iş modellerini yönetmekte uzmanlaşmış, süreçleri ve sistemleri tam anlamıyla kurumsallaşmış işletmelerdir.

Büyük kurumların bu yönü aslında onların radikal inovasyonlar yapmak konusunda önlerindeki en büyük engeldir de aynı zamanda. Büyük kurumlara yıllar boyunca başarı getirmiş “bilinir” yapıları, onların bir startup gibi usta “arayıcı” olmalarını engeller.

Bir daha ki yazımda bu konuyu biraz daha derinlemesine ele alacağım.

Beni izlemeye devam edin.

Bir cevap

  1. […] küçük inovasyonları başlıklı yazımda büyük kurumların radikal inovasyon konusunda startupların çok gerisinde kaldığını […]

Bir Cevap Yazın