+905325441237
bora@ozkent.co

Cahilden Yaratıcı Olmaz

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

PPoint-01Bir önceki yazımda beyin nöroplastisitesinin hangi durumlarda daha yüksek olduğunu ve dolayısı ile de yaratıcı fikir bulma ihtimalinizin ne zaman yükseldiğini sizlerle paylaşmıştım.

Ancak beynimiz yaratıcı fikir üretmeye nöroplastisite açısından ne kadar hazır olursa olsun, eğer yaratıcı fikir ağını oluşturacak bilgi parçacıkları beynimizde yoksa, yaratıcı fikir bulma ihtimalimiz de yok demektir. Cahiller başka pek çok şey de olduğu gibi yaratıcılıkta da başarısızdırlar.

Size cehalet ile yaratıcılık arasında ters orantıyı güncel bir örnekle açıklamaya çalışayım.

Bugün internet sitelerine ilginç bir inovasyon haberi düştü: Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi olan Amazon, “Prime Air” olarak adlandırılan insansız hava araçlarını (İHA) test etmeye başlamış.

Projede küçük İHA’lar paketleri müşterilere, siparişi verdikten sonra geçen 30 dakikalık süre içinde teslim etme yeteneğine sahip olacaklarmış. Araçların bir takım hukuki düzenlemeler ve teknolojik geliştirmelerden sonra 2015 yılında devreye girecekleri hesaplanıyor. (Aşağıdaki videoda bu şahane projenin tanıtımını izleyebilirsiniz.)

Prime Air inovasyonunu yapan kişilerin pek çok konuda bilgili olması şart. Başlangıç olarak, insansız hava araçları teknolojisine hakim olmalılar. Başarı için bu araçların menzil gibi fiziksel özelliklerinden, istenen adrese kendi kendilerine ulaşabilmelerini sağlayacak yazılımlara kadar pek çok teknolojik ayrıntının çözülmesi gerekiyor. Ayrıca her bir Amazon deposu için kaç adet İHA gerektiğini hesaplamak için optimizasyon yapabilmeniz lazım. Havacılık kurallarına hakim olmadan, bu ilginç fikrinize devletten onay alamayacağınız da açık.

Amazon mühendisleri yukarıdaki bilgilere sahip olmasalardı ne akıllarına Prime Air fikri gelirdi, ne de fikri bulsalar bile onu hayata geçirmeyi başarabilirlerdi. Yaratıcılığınızı arttırmak istiyorsanız yaratıcı düşünme teknikleri öğrenerek yola çıkmanızı hiç tavsiye etmem açıkçası. Önce bilgi seviyenizi ve çeşitliliğinizi yükselterek yola çıkmalısınız.  Okumak ve araştırmak yolu ile bilgi darağacınızı geliştirmek yaratıcılık yolunda sizi en çok besleyecek unsurdur.

Ama tek unsur da değildir tabii. Beni okumaya devam edin:)

Bir Cevap Yazın