+905325441237
bora@ozkent.co

Çalışan Bağlığı Anketi Yapmayın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

shutterstock_89774020-a-salt-okunurBir çok şirketin çalışanların bağlığını ölçmeye çalıştığı anketleri gördükçe canım çok sıkılıyor.

Çünkü eğer inovasyon, müşteri deneyimi ya da kurumsal girişimcilik alanlarında yol almak istiyorsanız çalışanlarınızın şirketinize bağlılığını değil, şirketinize karşı “aşklarını” ölçmeniz gerekir. Tabii ölçebilirseniz…

Ne demek istediğimi tuhaf bir benzetmeyle anlatayım.

Uzun yıllar süren ama sıkıcılıktan iki tarafında ölmek üzere olduğu evlilikleri bilirsiniz. Her şey belirli bir rutine oturmuştur ve evlilik artık çiftin birbirilerine duyduğu aşkın tamamlayıcısı olmaktan çıkmış, mantığın, ekonominin, akılcılığın ve çocukların geleceğinin esas mesele haline geldiği bir “müesseseye” dönüşmüştür.

Bu evredeki evliliklerin çoğunda eşler birbirilerini şaşırtacak, mutlu edecek, karşılarındakinin ruhuna dokunacak şeyler yapmayı bırakırlar. Evlilik tutkudan yoksun, sadece sorumlulukların yerine getirildiği, pazar kahvaltısında sucuk yemek gibi rutinlere hapsedilen kısa keyif anlarından ibaret, monoton bir kurum haline gelir. Bu tür evliliklerde belki karı-koca bağlılığı vardır ama yaratıcılığın, tutkunun, aşkın yerinde yeller eser.

Oysa çalışanlarından inovasyon için sorumluluk almalarını, emsalsiz müşteri deneyimleri yaratmalarını ve kurumsal girişimciler gibi davranmalarını bekleyen kurumların kendilerine örnek almak gereken yapılar “aşk evliliklerinin” o şahane ilk yıllardır. Hatta belki de çiftin birbirini kendine aşık etmek için olmadık şeyler yaptığı evlilik öncesi dönemler.

İnovasyon, müşteri deneyimi ve kurumsal girişimcilik çok zor yolculuklardır. Bu zorlu yolcululara çıkacak çalışanların kurumlarına karşı aşk duyması gerekir. Aşk ve tutku olmadan kimsenin böyle bir mücadeleye girmesini beklemeyin. Çalışanların kurumunuza bağlı olması onun uğruna risk alıp kariyerlerini ortaya koyacakları anlamına gelmez.

İnsanlar yüksek maaşlarla ya da güzel çalışma ortamları ile şirketlerine bağlı kılınabilirler ama bunlar onlara tutku vermez. Tutku yoksa, aşk yoksa, inovasyon da, yaratıcılık da, riskler almak da olmaz.

Benden söylemesi.

Bir Cevap Yazın