+905325441237
bora@ozkent.co

Çalışanlarınıza Mükemmel Deneyimler Yaşatın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

İş gücü pazarlarında en iyi çalışanlar için olan talep kurumlar arasında büyük rekabete yol açıyor. Özellikle Türkiye gibi büyüyen bir ekonomide faaliyet gösteren şirketler aynen müşteri pazarlarında olduğu gibi bu alanda da yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek zorunda.

Öte yandan çalışanların motivasyonunu ve kurum bağlılığını sağlamak da her gün zorlaşıyor. Genç kuşak çalışanlar klasik motivasyon ve kurum bağlılığı yaratma yöntemlerinden etkilenmiyorlar. Beklentiler ve arzular çok farklı. Kurumların geleneksel insan kaynakları yönetim anlayışları ile beklenti ve arzuları karşılayamıyorlar.

Kısacası oyunun kuralları değişiyor.

Artık insan kaynakları yöneticilerinin kurum çalışanlarını birer müşteri, kendilerini de bu müşterilere hizmet veren bir işletme gibi görmesi şart. Bir kurum yeni müşteriler kazanmak ve elde tutmak için müşteri deneyimi yönetimi konusuna nasıl eğiliyor, ne gibi yöntemler ve stratejiler uyguluyorsa, aynı bakış açısını çalışanlarına yaşattığı deneyimlere de getirmek zorunda.

Çalışan Deneyimi Yönetimi, çalışanların zihinlerinde ve kalplerinde çalıştıkları kurumla ilgili unutamayacakları, başkalarına anlatmak isteyecekleri, gurur duyacakları güçlü ve olumlu anılar yaratmak demek.

Çalışan Deneyimi Yönetimi insan kaynakları organizasyonlarının yeni nesil çalışanları kurumlarına çekmek, onları motive etmek ve bağlılıklarını sağlamak için uygulayabilecekleri çeşitli metotları ve yaratıcı uygulamaları içeriyor.

Çalışanların kuruma temas ettiği her noktada yaşadıkları deneyimleri onların gözlerinden incelemeye, iyileştirmeye ve farklılaştırmaya odaklanan çalışan deneyimi yönetimi, önümüzdeki yıllarda insan kaynakları yöneticilerinin ajandasında çok önemli rol tutacak.

Ben de bu alanda verdiğim danışmanlık hizmetlerinden öğrendiklerimi önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşıyor olacağım. Konu hakkındaki bu ilk yazımla sadece “Çalışan Deneyimi Yönetimi”nin dillere yerleşmesini amaçladım.

Umarım dikkatinizi çekmeyi başarmışımdır.

4 cevap

 1. Demet Demiray dedi ki:

  müşteri deneyimi nasıl dillere yerleşti, çalışan deneyimi de yerleşecek. aslında müşteri deneyimi markaların geleceği için ne kadar önemli ise, çalışan deneyimi de kurumların geleceği için o kadar önemli. dikkatle ele alınması gereken bir konu. tebrikler!

 2. Bora Özkent dedi ki:

  Yavaş yavaş uyanıyor markalar bu konuya. Ama uygulamalar deneyim yönetim ilkelerine göre yapılmıyor henüz. Dedim ya, yavaş yavaş…

 3. Anonymous dedi ki:

  "Empatiden bahsediyor!" diye söylemde bulunan ön yargılı ve bilinçsiz zihniyetlerin feyz alması gereken bir "Deneyim", hatta daha fazlası "Deneyimi Yönetimi"."Karanlık diye birşey yoktur, karanlık ışığın yokluğudur" sözlerini dillendiren Einsteine bir selam göndererek, ışığı ülkemize doğrultanlara minnettarız.Sağlıcakla kalın… H.Sakarca

 4. Anonymous dedi ki:

  musteri deneyiminden once ele alinmasi gereken konu calisan deneyimidir.hizmet sektorunde oncelik iyi hizmet sunmak ve bunun kaynagi da insan olduguna gore memnun calisan=memnun ve mutlu musteri demektir.bu iki konunun bir butun olarak ele alinmasinda fayda olacagini dusunuyorum.

Bir Cevap Yazın