+905325441237
bora@ozkent.co

Çalışanlarınızın Tuvaleti 5 Yıldızlı mı?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Bir iş adamından ilginç bir anısını dinledim geçenlerde.

Fabrikalarında o güne kadar ürettiklerinden çok daha üst kalite ve özel bir kumaş üretmeye karar veriyorlar.

Hedefledikleri kumaş üretiminin Dünya’da en önemli uzmanı sayılan bir yabancı danışmanla çok yüksek bir hizmet bedeli ile know-how transferi konusunda anlaşıyorlar.

Danışman fabrikaya geliyor. Fabrikanın sahibi ve yöneticileri danışmana tesisi gezdirmeyi ve ona üretim imkanlarını göstermeyi istiyorlar.

Ancak danışmanın niyeti başka. Ayağının tozu ile hemen tuvalete gitmek istiyor. Tabi kendisine yöneticileirn kullandığı tuvaleti gösteriyorlar. Ama o ret ediyor ve işçilerin tuvaletini kullanmak istiyor.

Danışmanın işçi tuvaletine girmesi ile çıkması bir oluyor.

Hemen fabrikanın sahibine gidiyor ve şöyle diyor: “İşçilerin böyle bir tuvaleti kullandığı fabrikada istediğiniz üstün kaliteli kumaşlar üretilemez. Tesisin gerisini gezmeme gerek yok. Danışmanlık hizmetim burada bitmiştir.” Danışman daha sonra ülkesine giden ilk uçağa atlayıp dönüyor ve tabii yüksek bedelli faturasını da gecikmeden gönderiyor.

Fabrikanın sahibi iş adamı önce şaşırıp, öfkeleniyor, paranın çöpe gittiğini düşünüyor. Fakat daha sonra düşündükçe  yavaş yavaş danışmanın ne demek istediğini anlıyor.

Çalışanlarınıza yaşattığınız deneyim, çalışanlarınızın müşterilerinize yaşattığı deneyimin ve yaptıkları işin kalitesinin üst sınırını belirler. Kurumunuzla berbat bir deneyim yaşayan deneyim yaşayan çalışandan işlerine büyük özen göstermesini beklemek hem hayalciliktir, hem de haksızlıktır.      

Esas itibarı ile Çalışan Deneyimi Yönetiminin  ilgilendiği temel alan da bu. Çalışanların kurumunuzla temas ettiği tüm noktalarda ve süreçlerde iyi, hatta mükemmel deneyimler yaşaması. Bu amaçla çalışanlarınızın gözünden kurumunuza bakmanız, çalışanların kurumunuzla yaşadığı yolculuğu adım adım izlemeniz ve iyileştirici, farklılaştırıcı düzenlemeler yapmanız gerekir.

Kumaş danışmanının önerisi basit. Çalışan deneyime yönetimine en temel alanlardan başlamanız gerekir. Çalışanlarınızın müşterilere 5 yıldızlı bir hizmet vermesini istiyorsanız, ilk adımınız onlara 5 yıldızlı tuvaletler vermek olabilir mesela!

Siz çalışan deneyimi yönetimine nereden başlayacaksınız?  

Bir Cevap Yazın